Specjalizacje
Prawo karne międzynarodowe

Wykonanie wyroku polskiego w kraju UE

Wykonanie polskiego wyroku karnego za granicą wiąże się z koniecznością przejścia przez złożoną procedurę uznawania orzeczeń sądowych w ramach Unii Europejskiej (UE). Współczesne przepisy umożliwiają wzajemne uznawanie wyroków sądowych pomiędzy krajami UE, co pozwala na egzekwowanie wyroków karnych wydanych w Polsce na terenie innych państw członkowskich. Nasza kancelaria specjalizuje się w pomocy prawnej w wykonaniu wyroku karnym za granicą, oferując kompleksowe wsparcie w zakresie procedury wykonania wyroku w UE.

Czy polskie wyroki mogą być wykonywane za granicą?

Polskie wyroki mogą być wykonywane za granicą. Istnieje dyrektywa unijna dzięki której istnieje możliwość wykonania kary pozbawienia wolności w państwie UE.  Taka możliwość istnieje w wypadku, gdy skazany ma miejsce pobytu w innym kraju UE oraz sam wyrazi na to zgodę. W przypadku, gdy skazany przebywający za granicą nie wyraża zgody na wykonanie kary w Polsce – Polska może wystąpić o przekazanie skazanej osoby do wykonania kary.  

Jakie kary i środki karne mogą być wykonywane za granicą?

Możliwość wykonania wyroku karnego za granicą dotyczy w szczególności wykonywania kar izolacyjnych w postaci kary pozbawienia wolności, środków wychowawczych, jak również innych środków zabezpieczających, ale także np. przepadku.  

Kiedy państwo UE może odmówić wykonania wyroku polskiego wyroku?

Państwo Unii Europejskiej może odmówić wykonania polskiego wyroku karnego w określonych sytuacjach. Do najczęstszych dochodzi w przypadku odmowy wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania. W przypadku, gdy dane przestępstwo, za które została skazana osoba nie jest uznawane za przestępstwo w państwie, w którym miałby zostać wykonany wyrok może stanowić podstawę odmowy wykonania. Możliwość odmowy wykonania istnieje również, gdy kara pozbawienia wolności nie przekracza 1 roku. W Polsce za podstawę odmowy wykonania wyroku karnego państwa UE stanowią: 

  • według prawa polskiego czyn, za który została skazana osoba nie stanowi przestępstwa,
  • skazany nie przebywa na terytorium Polski chyba, że istnieją podstawy stojące za tym, że skazany powróci na to terytorium; czas do wykonania nałożonych obowiązków wynosiłby mniej niż 6 miesięcy.

Fakultatywnie, zgodnie z art. 611 ug k.p.k. § 3 można odmówić wykonania kary m.in.: gdy nastąpiło przedawnienie wykonania kary przy zachowaniu jurysdykcji sądu polskiego, skazany z uwagi na jego wiek nie może ponosić w Polsce odpowiedzialności karnej.

W jaki sposób dochodzi do wykonania wyroku polskiego w kraju UE?

Wykonanie polskiego wyroku karnego w innym kraju Unii Europejskiej związane jest przede wszystkim z Europejskim Nakazem Aresztowania oraz dyrektywami Unii Europejskiej dotyczącymi współpracy w zakresie wykonywania kar pozbawienia wolności. Europejski Nakaz Aresztowania stanowi bowiem podstawę do wzajemnego uznawania orzeczeń sądowych w sprawach karnych. Istnieją zatem dwie konfiguracje.  

Po pierwsze osoba przebywa za granicami Polski i wobec niej zapadł wyrok skazujący w Polsce.  W takim wypadku Polska wystosowuje Europejski Nakaz Aresztowania do kraju, w którym ta osoba przebywa. Po otrzymaniu ENA kraj wykonujący wyrok bada podstawy wykonania ENA. Badane są szczegółowo warunki wykonania wyroku. Jeśli nie zaistnieją żadne przeszkody dojdzie do przekazania osoby skazanej do Polski. Po przekazaniu do Polski, skazany odbywa karę w Polsce.  

Drugą możliwą konfiguracją jest opcja wydania wyroku przez sąd polski wobec osoby, której miejsce pobytu obejmuje inne państwo członkowskie Unii Europejskiej. W takiej sytuacji istnieje możliwość zawnioskowania przez taką osobę o wykonanie wyroku karnego w kraju miejsca jego pobytu. Stosowne władze oceniają czy możliwość transferu kary jest możliwa. Jeśli chodzi o termin w jakim skazany zostanie przekazany na terytorium państwa, w którym ma zostać wykonana kara – to zgodnie z kodeksem postępowania karnego termin ten wynosi 30 dni.  

REFERENCJA NASZEGO KLIENTA
WWW.LEGAL500.COM

‘Fees are accurate, and sourcing is accurate too. Chmielniak Adwokaci support not only in litigation and white-collar crime cases but also in ongoing corporate matters and public procurement. If we talk about white collar crime, they are excellent and trustworthy. Team is at the highest level of quality.’
legal-500

Dlaczego warto wybrać Kancelarię Chmielniak Adwokaci w sprawie wykonania wyroku polskiego w kraju UE?

Kancelaria Chmielniak Adwokacji posiada doświadczenie w sprawach, w których dochodziło do wykonywania kary w innym państwie Unii Europejskiej, jak również w inicjowaniu wykonania kary w Polsce. Możliwość wykonania kary poza granicami Polski jak również przeniesienie wykonania kary do Polski wymaga szczególnej analizy oraz wnikliwości specjalisty. Każda sytuacja jest inna, w związku z tym pomoc profesjonalnego pełnomocnika w tym zakresie jest kluczowa.


Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt