Specjalizacje

Prawo karne skarbowe

Prawo karne skarbowe to nie prawo podatkowe - za jego naruszenie grozi odpowiedzialność osobista i wysokie grzywny. Zobacz, jak nasza Kancelaria prawa karnego skarbowego może pomóc Ci w uniknięciu odpowiedzialności osobistej, a spółce - finansowej odpowiedzialności posiłkowej.

Prawo karne skarbowe – definicja

Prawo karne skarbowe jest dziedziną prawa karnego, która chroni interesy finansowe Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz UE. Pomoc adwokata w sprawach karnych skarbowych jest niezbędna, ponieważ za przestępstwa skarbowe grożą surowe kary. Na podstawie k.k.s. odpowiedzialność osobistą ponoszą podatnicy i osoby zajmujące się sprawami podatników, a więc prezesi i menedżerowie spółek kapitałowych. Za popełnienie przestępstw karnych skarbowych grożą surowe kary więzienia, wysokie grzywny oraz cały szereg innych środków represyjnych. W prawie karnym skarbowym odpowiedzialność finansową może również ponieść sama spółka kapitałowa. Dzieje się tak, ponieważ spółka może ponieść odpowiedzialność posiłkową z kks.

Prawo karne skarbowe to nie prawo podatkowe. Właśnie dlatego w takich sprawach konieczna jest pomoc specjalisty od prawa karnego skarbowego. Aby udowodnić popełnienie przestępstwa z kks. kluczowe jest udowodnienie winy w rozumieniu prawa karnego. Z naszej praktyki wynika, że urzędy skarbowe i Prokuratura często tego nie rozumieją. Stawiają zarzuty za brak należytej staranności podatnika, w szczególności w przypadku nieświadomego uwikłania podatnika w karuzelę VAT. A przecież w sprawach karnych skarbowych chodzi o coś innego niż w sprawach podatkowych.  Dla popełnienia przestępstwa karnego skarbowego najczęściej konieczny jest zamiar jego popełnienia oraz wiedza, że uczestniczy się w karuzeli podatkowej lub innym wyłudzeniu. Nieumyślne przestępstwa karne skarbowe to rzadkość.  

W sprawach karnych skarbowych dla organów ścigania kluczowe jest zaspokojenie interesów finansowych Skarbu Państwa. Z tego powodu w trakcie prowadzenia postępowania karnego skarbowego zawsze trzeba zastanowić się nad polubownym rozstrzygnięciem sprawy. W tym procesie ważne jest wsparcie kancelarii prawnej. Prawo karne skarbowe daje wiele instrumentów, do takiego załatwienia sprawy, między innymi czynny żal, dobrowolne poddanie się odpowiedzialności czy dobrowolne poddanie się karze. W takim przypadku specjalista od spraw karnych skarbowych prowadzi negocjacje z organami ścigania i urzędami skarbowymi dotyczące rozmiaru i sposobu polubownego zakończenia sprawy.

Przestępstwa skarbowe - rodzaje i przykłady 

Kodeks karny skarbowy określa wiele rodzajów przestępstw karnych skarbowych. Niektóre z nich są bardziej, a niektóre mniej popularne. Dzieli się je na przestępstwa związane z obowiązkami podatkowymi i rozliczeniami z tytułu dotacji i subwencji, przestępstwa przeciwko obowiązkom celnym, obrotowi dewizowymi i organizacji gier hazardowych. Do najczęściej zarzucanych przestępstw karnych skarbowych i wykroczeń karnych skarbowych należą: 

 • karuzele VAT,
 • oszustwa podatkowe,
 • zawyżanie kosztów uzyskania przychodu,
 • przyjęcie lub wystawienie nierzetelnej lub pustej faktury VAT,
 • narażenie na nienależny zwrot podatkowej należności publicznoprawnej,
 • nielegalna optymalizacja podatkowa,
 • firmanctwo,
 • organizacja nielegalnych gier hazardowych,
 • przestępstwa akcyzowe. 

Z uwagi na fakt, że za przestępstwa karne skarbowe grozi surowa kara, konieczna jest reprezentacja przez adwokata w sprawach karnych skarbowych. Nie można zapominać, że za przestępstwa karne skarbowe oprócz obowiązku zwrotu podatku sądy mogą nakładać bardzo wysokie kary grzywny.  

Jak wygląda współpraca z kancelarią Chmielniak Adwokaci w sprawach karnych skarbowych? 

W sprawach karnych skarbowych nasze wsparcie obejmuje pomoc prawną dla wszystkich podmiotów potencjalnie zagrożonych odpowiedzialnością z kks: 

 • osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub działających w ramach spółek osobowych,
 • członków zarządu, prokurentów i menedżerów zajmujących się sprawami spółek kapitałowych i podejmujących decyzje dotyczące rozliczeń,
 • doradców podatkowych i finansowych oraz prawników wspierających spółki kapitałowe w procesach rozliczeń podatkowych,
 • księgowych i biur rachunkowych przygotowujących dokumenty składane w procesie rozliczeń podatkowych,
 • spółek kapitałowych i organizacji zagrożonych odpowiedzialnością posiłkową z kks. 

Z uwagi na to, że naszą dewizją jest szybkość interwencji prawnej w sprawach skarbowych możemy pomóc Tobie lub spółce od momentu, kiedy rodzą się ryzyka wynikające z kks. Oferujemy usługi, których przedmiotem jest: 

 • doradztwo przy podejmowaniu decyzji podatkowych z perspektywy przepisów kodeksu karnego skarbowego,
 • wsparcie w trakcie prowadzonych postępowań podatkowych z punktu widzenia kks,  
 • pomoc adwokata w podjęciu decyzji i przygotowaniu czynnego żalu skarbowego,
 • reprezentacja w negocjacjach z organami ścigania i urzędami skarbowymi w sprawie dobrowolnego poddanie się odpowiedzialności lub karze,
 • obrona podejrzanego i oskarżonego przez adwokata w sprawach karnych skarbowych,
 • reprezentacja spółki kapitałowej w sprawach odpowiedzialności subsydiarnej z kks. 

W prowadzonych przez nas sprawach często współpracujemy wewnętrznymi działami prawnymi, z doradcami podatkowymi zapewniając wsparcie w zakresie naszej specjalizacji. Dla nas kluczowe jest, aby doradzać od momentu, gdy pojawi się ryzyko z kks. Często pozwala to uniknąć postępowania, które generuje wysokie koszty. Duży nacisk kładziemy na zapewnienie ochrony spółkom kapitałowym przed represyjnością odpowiedzialności posiłkowej. Zainicjowanie sprawy karnej skarbowej może skutkować zamrożeniem znacznych aktywów spółki na długie lata. Żeby tego uniknąć, trzeba sprawnie identyfikować ryzyka i podjąć działania z wyprzedzeniem.  

Prawo karne skarbowe - dlaczego warto wybrać naszą kancelarię?

W sprawach karnych skarbowych ważna jest szybkość działania. W przypadku tych spraw, rozumiemy ją jednak trochę inaczej. Naszą aktywność koncentrujemy już na etapie doradztwa w postępowaniu podatkowym. Wtedy prowadzimy audyt zmierzający do identyfikacji ryzyk prawnokarnych, proponujemy ścieżkę działania ograniczającą te ryzyka, doradzamy w czynnościach związanych z gromadzeniem dowodów w postępowaniu podatkowym. 

Naszym dużym atutem jest wypracowanie formuły współdziałania z wewnętrznymi działami prawnymi spółek oraz prawnikami od prawa podatkowego obsługującymi naszych klientów. Działamy komplementarnie, doradzamy w aspektach karnych, ponieważ na tym się znamy i w tym mamy doświadczenie. Nasze karnistyczne spojrzenie pozwala na identyfikacje ryzyk karnych w tych obszarach, w których inni ich nie widzą oraz na prawidłowe zaplanowanie strategii na potrzeby potencjalnej obrony. 

Dużym atutem naszego zespołu jest profesor Jarosław Zagrodnik, ceniony ekspert z kks, autor komentarza do kodeksu karnego skarbowego oraz publikacji dotyczących poszczególnych przestępstw karnych skarbowych. Profesor prowadzi najbardziej skomplikowane sprawy karne skarbowe, doradza też w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów prawnych, które pojawiają się w naszych sprawach.  

W jakich sprawach z zakresu prawa karnego skarbowego możemy Ci pomóc?

W naszej Kancelarii poprowadziliśmy już wiele skomplikowanych spraw karnych skarbowych dotyczących przestępstw związanych z podatkiem VAT, dochodowym oraz akcyzą. Zobacz przykłady problemów prawnych, z którymi możemy Ci pomóc.

CASE STUDY
KARUZELA VAT

Występowaliśmy w charakterze obrońcy w skomplikowanym i wielowątkowym postępowaniu dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw związanych z tzw. karuzelą VAT oraz praniem brudnych pieniędzy. 

USZCZUPLENIE NALEŻNOŚCI PODATKOWEJ

W postępowaniu karnoskarbowym prowadzonym przeciwko prezesowi zarządu, dotyczącym przestępstwa uszczuplenia należności podatkowej w kwocie przekraczającej 500.000 zł, występowaliśmy w charakterze pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego posiłkowo. 

OSZUSTWO PODATKOWE

Do Kancelarii Chmielniak Adwokaci zgłosił się przedsiębiorca z branży budowlanej. Znalazł się na celowniku organów ścigania, które podejrzewały go o zaniżanie kosztów uzyskania przychodu i wyłudzanie podatku VAT. 

Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt