Specjalizacje
Prawo karne gospodarcze

Oszustwo

Oszustwo gospodarcze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych przestępstw, którego potencjalnym sprawcą, jak i ofiarą może stać się każdy z nas. Z tego powodu kluczowe jest, abyśmy wszyscy mieli pełną świadomość, czym dokładnie jest to przestępstwo i jakie mogą być jego konsekwencje prawne. Ze względu na stały wzrost popularności przestępstw oszustwa oraz ich wpływ na nasze interesy i zaufanie w relacjach osobistych i biznesowych, równie istotne jest, abyśmy mieli pełną świadomość dostępnych środków obrony naszych praw, w sytuacji, gdy staniemy się ofiarą tego przestępstwa.  

Oszustwo gospodarcze - definicja

Przestępstwo oszustwa zgodnie z art. 286 k.k. polega na celowym wprowadzeniu drugiej osoby w błąd, lub wyzyskaniu jej błędu lub niezdolności do należytego pojmowania działania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia jej szkody majątkowej poprzez doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, czy to cudzym, czy własnym.  Pomimo skomplikowanego charakteru, jest to przestępstwo łatwe do popełnienia, a każda osoba może stać się sprawcą oszustwa gospodarczego.  

Co grozi za oszustwo gospodarcze?  

Zgodnie z treścią art. 286 k.k. za przestępstwo oszustwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Jeśli wartość mienia przekracza kwotę 200 tys. zł, za przestępstwo oszustwa grozi kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Wymiar kary za oszustwo może być kształtowany przez różne czynniki, w tym okoliczności sprawy oraz rozmiar wyrządzonej szkody. W praktyce oszustwa gospodarcze często łączą się z innymi przestępstwami, takimi jak pranie brudnych pieniędzy czy fałszerstwo, co również wpływa na ostateczny wymiar kary. Warto zwrócić uwagę, że Kodeks Karny zawiera okoliczności, które mogą zarówno obniżyć, jak i zwiększyć wymiar kary. Dlatego podjęcie szybkiej i efektywnej obrony może mieć kluczowy wpływ na końcowy wynik postępowania. W związku ze nowelizacja k.k. która weszła w życie w dniu 1 października 2023 r. doszło do zaostrzenia odpowiedzialności karnej za oszustwo w odniesieniu do określonej wartości mienia. Jeśli w wyniku przestępstwa oszustwa doszło do rozporządzenia mieniem na kwotę przekraczającą 5 mln zł, odpowiedzialność karna wynosi o 3 lat do 20 lat pozbawienia wolności. Jeśli mienie to przekracza kwotę 10 mln zł, za przestępstwo takie może zostać wymierzona kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. 

 

REFERENCJA NASZEGO KLIENTA
WWW.LEGAL500.COM

LEGAL500 - 2021

‘Fully professional and reliable team of people. Open communication, flexible cooperation, exceptional trust standards and flexible customer focused business model. ’
legal-500

Oszustwo gospodarcze – jak przebiega współpraca z kancelarią Chmielniak Adwokaci?  

Zespół Kancelarii Chmielniak Adwokaci oferuje kompleksową pomoc prawną zarówno dla osób obawiających się potencjalnej odpowiedzialności karnej za przestępstwo oszustwa, jak i poszkodowanym przez to przestępstwo. Jeśli obawiasz się odpowiedzialności karnej, zespół naszej Kancelarii dokona szczegółowej analizy Twojej sytuacji i zapewni profesjonalne wsparcie, mającą na celu skuteczną obronę Twoich praw na każdym etapie postępowania. Doświadczeni prawnicy będą Cię reprezentować przed organami ścigania i sądami, przygotują niezbędne dokumenty oraz udzielą profesjonalnego wsparcia w trakcie czynności procesowych.

W przypadku, gdy jesteś poszkodowanym przestępstwem oszustwa, nasi prawnicy poinformują Cię o przysługujących prawach i możliwościach ochrony Twoich interesów. Przygotują zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, zapewnią reprezentacje podczas postępowania, jak również opracują strategię dochodzenia roszczeń związanych z przestępstwem oszustwa.

Niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujesz, nasz doświadczony zespół prawników zapewni Ci kompleksową pomoc prawną na każdym etapie postępowania.  

Dlaczego warto współpracować z nami w sprawach karnych dotyczących oszustw gospodarczych?  

Kancelaria Chmielniak Adwokaci posiada doświadczenie i wiedzę w zakresie świadczenia usług prawnych związanych z przestępstwem oszustwa. Nasze indywidualne podejście do sprawy umożliwia opracowanie skutecznej strategii zarówno dla osób obawiających się odpowiedzialności karnej, jak i dla poszkodowanych przestępstwem oszustwa. Naszym priorytetem jest zapewnienie pełnego wsparcia i skutecznej ochrony Twoich praw. Gwarantujemy zrozumienie i szybką reakcję, która umożliwia opracowanie najbardziej efektywnej strategii dostosowanej do Twojej sytuacji.  


Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt