Specjalizacje
Adwokat pilna pomoc

Kontrola skarbowa

Myśl o kontroli skarbowej wywołuje niepokój u większości przedsiębiorców. Celem kontroli jest wykrywanie różnego rodzaju nieprawidłowości, w tym oszustw podatkowych oraz wyłudzeń. Wynikiem takiej kontroli może być pociągnięcie podatnika do odpowiedzialności karnej lub karnoskarbowej, gdy okaże się, że mógł on popełnić przestępstwo np. uczestniczył w karuzeli VAT.

Jakie mamy rodzaje kontroli?

Przez pojęcie kontroli skarbowej najczęściej podatnicy rozumieją kontrolę podatkową.  
W świetle obowiązujących przepisów prawa wyróżnia się jednak jeszcze jeden rodzaj kontroli, tj. kontrolę celno-skarbową, której model wprowadzony w 2017 r. i zastąpił wcześniejszą kontrolę skarbową.  

Kontrola celno-skarbowa a kontrola podatkowa

Kontrola podatkowa dotyczy przede wszystkim przestrzegania przez podatnika przepisów prawa podatkowego w szczególności w zakresie płatności podatku VAT oraz PIT. Postępowanie kontrolne w praktyce najczęściej prowadzone jest przez naczelnika Urzędu Skarbowego, chociaż uprawnieni są również naczelnik urzędu celno-skarbowego, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta albo marszałek województwa. Sama procedura jest mniej rygorystyczna niż w przypadku kontroli celno-skarbowej. Z kontroli podatkowej sporządzany jest protokół, który następnie podlega doręczeniu podatnikowi.

Tymczasem celem kontroli celno-skarbowej jest wykrywanie najpoważniejszych nieprawidłowości, m.in. oszustw podatkowych na szeroką skalę. Postępowanie kontrolne prowadzone jest przez inspektorów Urzędu Celno-Skarbowego. Przedmiotem kontroli może być zarówno przestrzeganie przepisów prawa podatkowego, jak i celnego lub dewizowego. Procedura kontrolna jest stosunkowo restrykcyjna i nie ma możliwości wnoszenia w tym zakresie zastrzeżeń. Po zakończonej kontroli celno-skarbowej podatnikowi doręczany jest jedynie wynik kontroli, w którym zostają wskazane ewentualne nieprawidłowości.  

Czy wszczęcie kontroli skarbowej poprzedzone jest zawiadomieniem?

Wszczęcie kontroli podatkowej następuje po uprzednim zawiadomieniu podatnika – po upływie 7 dni od jego doręczenia. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kontroli celno-skarbowej.  
W tym wypadku wszczęcie kontroli nie jest poprzedzone zawiadomieniem podatnika  
a procedura kontrola wszczynana jest z urzędu.  

Jak przebiega kontrola skarbowa?

Kontrolerzy podczas kontroli celno-skarbowej, jak i podatkowej mają stosunkowo szeroki zakres uprawnień. Przede wszystkim mają prawo wstępu na teren budynku lub lokali i pomieszczeń kontrolowanego. Mogą przeglądać dokumenty, zabezpieczać dowody, przesłuchiwać świadków a nawet zasięgać opinii biegłych. Podatnik, którego dotyczy kontrola jest zobowiązany m.in. do udostępnienia lokalu, ksiąg podatkowych, ewidencji oraz do składania wyjaśnień związanych z przedmiotem kontroli. 
 

Jak długo może trwać kontrola skarbowa?

Jeżeli kontrola podatkowa jest prowadzona u przedsiębiorcy, to łącznie z innym kontrolami w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać w odniesieniu do:

  • mikroprzedsiębiorców – 12 dni roboczych,
  • małych przedsiębiorców – 18 dni roboczych,
  • średnich przedsiębiorców – 24 dni roboczych,
  • pozostałych przedsiębiorców – 48 dni roboczych.

 Z kolei kontrola celno-skarbowa powinna być zakończona bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Możliwe jest jednak przedłużenie tego terminu.  

REFERENCJA NASZEGO KLIENTA
WWW.LEGAL500.COM

LEGAL500 - 2023

‘The team is excellent and very focused on compliance and white-collar crime matters. They have exceptional knowledge and experience in complicated and sensitive cases.’
legal-500

Jak kancelaria Chmielniak Adwokaci może Ci pomóc w sprawach związanych z kontrolą skarbową?

Wszczęcie kontroli skarbowej często wzbudza wątpliwości oraz rodzi liczne pytania, wywołując stres u osoby, której dotyczy. W takim wypadku warto jak najszybciej skontaktować się z adwokatem. Kancelaria Chmielniak Adwokaci specjalizuje się w sprawach pilnych, które często wymagają natychmiastowej reakcji. Nasi eksperci posiadają bogate doświadczenie oraz wiedzę z zakresu prawa podatkowego oraz karnoskarbowego. Tego rodzaju pomoc prawna w czasie trwania procedur kontrolnych jest nieoceniona. Jeżeli jesteś w podobnym położeniu, to nie czekaj – skontaktuj się z nami. Udzielimy Ci szczegółowych informacji, jak należy zachować się w takiej sytuacji oraz jakie prawa Ci przysługują. Opracujemy strategię obrony oraz podejmiemy stosowne działania, aby uchronić Cię od negatywnych konsekwencji w razie wykrycia nieprawidłowości podczas kontroli, przede wszystkim postawienia zarzutów karnych. Zapewniamy kompleksową reprezentację przed organami administracyjnymi oraz sądami. Wąska specjalizacja oraz znajomość procedur pozwalają nam na sprawne działanie, celem zabezpieczenia interesów Klienta na każdym polu. Poza pomocą w spawach nagłych, jak kontrola skarbowa, zapewniamy również kompleksowe wsparcie w toku całego postępowania.  


Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt