Specjalizacje
Adwokat pilna pomoc

Aresztowanie

W praktyce organy ścigania często nadużywają instytucji tymczasowego aresztowania, stosując go bez wystąpienia uzasadnionych podstaw lub nadmiernie wydłużając okres jego stosowania. Nieoczekiwane aresztowanie może spotkać każdego z nas, dlatego ważne jest, aby znać swoje prawa i wiedzieć jak się zachować w przypadku takiej sytuacji. Warto również wiedzieć, co zrobić, gdy nasz bliski zostaje aresztowany, ponieważ pierwsze kroki mogą rzutować nie tylko na samo aresztowanie, ale także na losy całej sprawy. 

Na czym polega aresztowanie?

Tymczasowe aresztowanie polega na pozbawieniu wolności osoby podejrzanej (oskarżonej) o popełnienie przestępstwa. Przed aresztowanie w praktyce najczęściej dochodzi do zatrzymania potencjalnego sprawcy. Okres zatrzymania może wynosić maksymalnie 48 godzin. W tym czasie prokurator musi podjąć decyzję: albo wypuścić zatrzymanego na wolność, albo złożyć do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania. 

Kto podejmuję decyzję o tymczasowym aresztowaniu?

W przeciwieństwie do innych środków zapobiegawczych, takich jak dozór czy poręczenie, ostateczną decyzję o zastosowaniu tymczasowego aresztowania może podjąć wyłącznie sąd, niezależnie od tego czy sprawa znajduje się na etapie postępowania przygotowawczego czy też postępowania sądowego. Postanowienie o areszcie jest zaskarżalne za pomocą zażalenia w ciągu 7 dni od jego ogłoszenia. 

Jak przebiega tymczasowe aresztowanie?

Tymczasowe aresztowanie nie jest tożsame z karą pozbawienia wolności, chociaż sytuacja aresztowanego pod wieloma względami może być zbliżona do sytuacji skazanego.

W niektórych przypadkach prawa osoby aresztowanej mogą być nawet mniejsze niż prawa osoby skazanej. Aresztowany jest poddany zwiększonej kontroli, jego korespondencja jest poddana cenzurze, a do nawiązania kontaktu z bliskimi, musi uzyskać stosowną zgodę. W momencie osadzenia, aresztowany ma prawo do bezzwłocznego powiadomienia wybranej przez siebie osoby lub instytucji o miejscu swojego pobytu. 

Jak możemy pomóc osobie aresztowanej?

Od zatrzymania do wydania postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania może upłynąć maksymalnie 72 godziny. Podjęcie właściwych działań w tym krótkim czasie może istotnie wpłynąć na to, czy osoba bliska spędzi najbliższe trzy miesiące w odosobnieniu. W takiej sytuacji nie czekaj, ale natychmiast skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem. W tym decydującym czasie podejrzanemu powinien towarzyszyć adwokat posiadający odpowiednie doświadczenie. Zatrzymania często mają miejsce w późnych godzinach wieczornych lub wczesnym porankiem. Dlatego mając na uwadze, że kluczową rolę odgrywa czas, nasi prawnicy są gotowi podjąć się natychmiastowych działań o każdej porze dnia. 

Zostałeś niesłusznie aresztowany? Pamiętaj masz prawo do odszkodowania!

Jeśli zostałeś niesłusznie aresztowany, możesz ubiegać się o odszkodowanie. Warto jednak pamiętać, że kluczową kwestią jest ograniczony czas, jaki masz na złożenie wniosku.  

Jeśli masz wątpliwości, czy przysługuje ci odszkodowanie, albo chciałbyś rozważyć możliwość ubiegania się o nie, nie zwlekaj i skontaktuj się z Kancelarią Chmielniak Adwokaci. Przeanalizujemy Twoją sytuację i podejmiemy kroki, które pozwolą na uzyskanie należnego Ci odszkodowania. Zachęcamy także do zapoznania się z dedykowanym wpisem na naszej stronie internetowej, gdzie znajdziesz szczegółowe omówienie tej kwestii.

REFERENCJA NASZEGO KLIENTA
WWW.LEGAL500.COM

LEGAL500 - 2023

‘The team is professional with great experience. They present qualifications and experience as well as an ability to bring together inter-sector knowledge. They are fully engaged in client matters.’
legal-500

Jak kancelaria Chmielniak Adwokaci może Państwu pomóc w przypadku tymczasowego aresztowania?

Zespół Kancelarii Chmielniak Adwokaci pomoże Ci na każdym etapie postępowania.  Jeśli otrzymałeś wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka, a obawiasz się, że zostaną Ci postawione zarzuty oraz skierowany wniosek o tymczasowe aresztowanie, doświadczeni prawnicy przygotują Cię do przesłuchania oraz będą Ci towarzyszyć, zapewniając wsparcie i dbając o zagwarantowanie przestrzegania przysługujących Ci praw. W przypadku aresztowania, nasi prawnicy będą działać, aby doprowadzić do jak najszybszego wypuszczenia Cię na wolność.  

W sytuacji gdy bliska Ci osoba została zatrzymana lub aresztowana, skontaktuj się z nami niezwłocznie, a podejmiemy działania w celu szybkiego wypuszczenia jej na wolność. W sytuacjach wymagających pilnego działania, jesteśmy gotowi wziąć udział w posiedzeniach aresztowych w każdym regionie Polski. Jeśli uważasz, że w związku z prowadzonym postępowaniem istnieje poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia bliskiej Ci osoby, zespół naszych prawników podejmie działania w celu objęcia członka Twojej rodziny szczególną ochroną w areszcie. 


Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt