Specjalizacje

Prawo karne gospodarcze

Sprawy karne gospodarcze często pojawiają się tam, gdzie organy państwa nie rozumieją reguł życia gospodarczego – nasi adwokaci od spraw karnych gospodarczych czują biznes i potrafią przełożyć go na język procesu karnego.

Czym jest prawo karne gospodarcze?

Prawo karne gospodarcze ma chronić rynek przed nieprawidłowościami. Jest pomocnicze dla innych gałęzi prawa i powinno wchodzić w grę wtedy, gdy przekroczona jest wyraźna granica wynikająca z przepisów karnych. Obecnie, przepisy te zawiera nie tylko kodeks karny, ale i wiele ustaw regulujących różne segmenty rynku. Przestępczość gospodarcza zaburza mechanizmy rynkowe i szkodzi interesom finansowym spółek i Skarbu Państwa.  

Czy każdy, kim interesuje się Prokuratura, jest przestępcą gospodarczym? Na pewno nie. Niestety w praktyce często organy ścigania prowadzą sprawy karne gospodarcze przeciwko rzetelnym i legalnie działającym przedsiębiorcom. Wynika to z niezrozumienia realiów rynku, zasad funkcjonowania branż i treści umów łączących spółki. Takim sprawom towarzyszy ciągła presja, która może zrujnować reputacje członków zarządu i finanse świetnie prosperujących spółek.

Jakie są rodzaje przestępstw gospodarczych?

Prawo karne gospodarcze obejmuje wiele rodzajów przestępstw. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że dotyczą działalności biznesowej i najczęściej wymierzone są w finanse spółek lub Skarbu Państwa.

Najbardziej popularnymi przestępstwami karnymi gospodarczymi w kk są przestępstwa przeciwko mieniu i obrotowi gospodarczemu, takie jak:  

 • oszustwo,  
 • przywłaszczenie,  
 • kradzież,
 • działanie na niekorzyść spółki,  
 • wyłudzenie dotacji unijnej lub kredytu,  
 • działanie na szkodę wierzyciela,
 • zmowa przetargowa.

Wiele przestępstw karnych gospodarczych jest rozsianych po innych ustawach szczegółowych i branżowych, są nimi na przykład:

 • niezłożenie w terminie wniosku o ogłoszeniu upadłości, 
 • kradzież tajemnicy przedsiębiorstwa,
 • prowadzenie działalności parabankowej,
 • złożenie nierzetelnego sprawozdania finansowego,
 • kradzież wzorów przemysłowych,
 • zanieczyszczenie środowiska i nieodpowiednie postępowanie z odpadami.

Za wszystkie te przestępstwa grożą kary więzienia i grzywny. Odpowiedzialność finansowa w tych przypadkach może dotknąć również majątku spółki.

Jak wygląda reprezentacja klienta w sprawach z zakresu prawa karnego gospodarczego? 

W sprawach karnych gospodarczych nie można być biernym. Prawda sama się nie obroni. Trzeba działać natychmiast. Już przy pierwszej informacji o prowadzonym sprawie karnej gospodarczej konieczny jest kontakt z adwokatem. Jest to ważne zarówno dla potencjalnego podejrzanego jak i dla spółki. Dla spółki długo trwająca i źle prowadzona sprawa karna gospodarcza jest jak piasek sypany w tryby dobrze działającej maszyny. Niszczy jej reputacje u kontrahentów. Taka sprawa rujnuje wizerunek menedżera na rynku i we własnej organizacji oraz demobilizuje i prowadzi do odejść pracowników.  

Prowadząc Twoją sprawę z zakresu prawa karnego gospodarczego nasza kancelaria opracuje strategię działania i zbuduje kanały komunikacji z instytucjami państwowymi. Jeśli w prowadzonej sprawie karnej gospodarczej dojdzie do zatrzymania lub złożenia wniosku o areszt pomożemy Ci w trakcie przesłuchania i będziemy Cię bronić w czasie jednego z najbardziej stresujących momentów w życiu - na posiedzeniu aresztowym oraz przez całe dalsze postępowanie. Będziemy działali dla Ciebie i spółki w śledztwie i sprawie sądowej. Jeśli Twoja spółka padła ofiarą przestępstwa gospodarczego, pomożemy Ci w poprowadzeniu postępowania i odzyskaniu straconych pieniędzy.

Prawo karne gospodarcze – dlaczego warto wybrać Kancelarię Chmielniak Adwokaci? 

Działamy szybko i precyzyjnie. Nie czekamy, aż sprawa się rozwinie. Nie godzimy się na pasywność, przewlekłość i akceptowanie utrwalonych i błędnych praktyk w działaniu instytucji państwowych. Masz prawo do obrony. Pokażemy Ci, jak bardzo można z niego skorzystać.  

Jesteśmy adwokatami od spraw karnych w biznesie. Znamy mechanizmy rynkowe. Mamy doświadczenie w pokazywaniu ich prokuraturom i sądom. Często do zakończenia sprawy wystarcza rzetelne wytłumaczenie organom przyjętego modelu biznesowego. Zrobimy to, żeby pomóc Ci wyjść obronną ręką z kłopotliwej sytuacji.  

Mamy specjalistyczną wiedzę, którą cały czas poszerzamy, działając naukowo oraz śledząc i opiniując projekty ustaw karnych. Naszą wiedzę wykorzystujemy, gdy naszym klientom potrzebna jest ochrona prawna w przypadku oskarżeń o przestępstwa gospodarcze.

Wąski zakres specjalizacji pozwala nam na skuteczną obronę w sprawach karnych gospodarczych. Jeśli potrzebujesz naszej pomocy, skontaktuj się z nami. Działamy wszędzie tam, gdzie nas potrzebujesz. Prowadzimy sprawy między innymi w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Lublinie, Poznaniu i Szczecinie. 

W jakich sprawach z zakresu prawa karnego gospodarczego możemy Ci pomóc?

Prowadzimy sprawy karne gospodarcze dotyczące większość przestępstw z kk oraz innych ustaw. Poniżej znajdziesz przykłady spraw, w których możemy Ci pomóc.

CASE STUDY
KORUPCJA MENADŻERSKA

Reprezentowaliśmy w sprawie karnej w charakterze obrońcy prezesa zarządu znaczącej spółki z kapitałem zagranicznym działającej w sektorze alkoholowym. Sprawa dotyczyła korupcji menedżerskiej, o którą oskarżony był m.in. handlowiec jednej z największych międzynarodowych sieci handlowych obecnych w Polsce. 

PRZESTĘPSTWO NIEGOSPODARNOŚCI

Reprezentowaliśmy w charakterze obrońcy prezesa zarządu dużej polskiej spółki budowlanej dostarczającej surowiec do budowy dróg, który został oskarżony o niegospodarność środków tej spółki. Jego działanie miało polegać na tym, że mając istotny wpływ na podejmowanie decyzji w przedmiocie wyboru projektów budów, wybrał do wykonania te projekty, których koszty w ostateczności wzrosły znacznie powyżej zakładanych budżetów, co prowadziło do ogromnych strat finansowych dla spółki.

MALWERSACJA ŚRODKÓW SPÓŁKI

Doprowadziliśmy do postawienia w stan oskarżenia o niegospodarność byłego członka zarządu. Działanie członka zarządu polegało na bezpodstawnym obciążaniu spółki różnego rodzaju kosztami, za które ta nie była odpowiedzialna, gdyż nie wynikały one z żadnych wiążących ją umów. Reprezentowaliśmy spółkę jako pełnomocnicy pokrzywdzonej.

Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt