Specjalizacje
Compliance

Szkolenia antykorupcyjne

Korupcja to poważny problem, który w znacznym stopniu dotyka również środowisko biznesowe. Często korupcja wiązana jest tylko z podmiotami publicznymi. Tymczasem, korupcja ma wiele postaci, między innymi korupcji gospodarczej, na którą mogą być narażone wszystkie podmioty gospodarcze, w tym te z sektora prywatnego. 

Co to jest korupcja? 

Nie istnieje jedna definicja korupcji. W polskim ustawodawstwie, przepisy regulujące kwestię korupcji znajdują się w Kodeksie karnym jak i w ustawie o CBA. Korupcja to m.in nadużywanie stanowisk publicznych w celu osiągnięcia korzyści, przyjmujące formę sprzedajności urzędniczej, przekupstwa, powoływania się na wpływy (płatnej protekcji biernej), handlu wpływami (płatnej protekcji czynnej) oraz nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści. Korupcja menedżerska to natomiast nadużywanie stanowiska w firmie w celu osiągniecia korzyści majątkowej lub osobistej. Korupcji gospodarczej może się dopuścić każdy pracownik lub osoba współpracująca z daną organizacją na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Najbardziej powszechną formą korupcji jest łapownictwo, definiowane jako wręczanie lub otrzymywanie pieniędzy, prezentu lub innej korzyści jako zachęty do zrobienia czegoś nieuczciwego, nielegalnego lub do popełnienia sprzeniewierzenia w trakcie prowadzenia interesów. Łapówka może istnieć pod wieloma postaciami, innymi niż pieniądze. Można ją wręczyć bezpośrednio lub jako "prowizję" przy podpisaniu kontraktu. Korzyść może również przybrać postać prezentu, zaproszenia do wzięcia udziału w kosztownej rozrywce, przysługi, a nawet może ukryć się pod postacią datku charytatywnego czy politycznego. Łapówki mogą być również wręczane bez Twojej wiedzy przez przedstawicieli lub osoby trzecie pracujące na rzecz Twojego przedsiębiorstwa lub firmy. 

W znacznej części przypadków ani organizacja ani jej kadra zarządzająca może nie zdawać sobie sprawy, że ich zachowania mogą zostać ocenione jako noszące znamiona korupcyjnych. W celu odpowiedniego zabezpieczenia organizacji, jej kadry zarządzającej oraz pracowników, niezbędne jest przeszkolenie pracowników i uświadomienie ich jakie zachowanie jest dopuszczalne, a jakie mogłyby zostać uznane za przestępstwo. Temu właśnie służą szkolenia antykorupcyjne dla firm.  

Jakie kary za korupcję przewiduje polskie prawo? 

Za dopuszczenie się przestępstwa korupcji, zarówno temu kto oferuje korzyść jak i temu kto ją przyjmuje, grożą bardzo surowe kary. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, korupcja jest zagrożona karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Jednakże, już 1 października 2023 r. korupcja będzie zagrożona karą nawet do 20 lat pozbawienia wolności w przypadku korzyści majątkowej o znacznej wartość, a w razie korupcji gospodarczej w przypadku korzyści majątkowej wielkiej wartości.  

Jak przebiegają nasze szkolenia antykorupcyjne i jakie zagadnienia poruszamy w ich zakresie?

Nasze szkolenia antykorupcyjne są dedykowane firmom z sektora prywatnego i publicznego (w tym pracownikom i współpracownikom podmiotów gospodarczych), a także urzędnikom administracji rządowej i samorządowej. 

Szkolenia prowadzone są przez doświadczonych specjalistów, którzy wielokrotnie skutecznie reprezentowali klientów w postępowaniach karnych dotyczących korupcji jak i specjalistów z zakresu compliance zajmujących się opracowywaniem i wdrażaniem wewnętrznych procedur antykorupcyjnych w organizacjach.

W trakcie szkolenia: 

  • zapoznamy Cię z problematyką korupcji w administracji publicznej oraz korupcji w biznesie,  
  • przygotujemy Cię w jaki sposób rozpoznawać i zapobiegać zagrożeniom korupcyjnym,  
  • przedstawimy Ci konkretne przykłady korupcji,  
  • udzielimy Ci wskazówek, w jaki sposób pracownicy Twojej organizacji powinni zachować się w przypadku podejrzenia zaistnienia korupcji oraz jak mogą przyczynić się do jej ograniczenia w twojej organizacji,
  • wskażemy Ci w jaki sposób opracować i wdrożyć skuteczne rozwiązania antykorupcyjne w Twojej organizacji,
  • wskażemy Ci jak w Twojej organizacji zbudować skuteczne kanały anonimowego zgłaszania potencjalnych nieprawidłowości, które mogą dotyczyć korupcji oraz jak chronić osoby zgłaszające takie nieprawidłowości. 

W trakcie szkoleń na konkretnych przykładach omawiamy możliwe przypadki korupcji. Mając na uwadze nasze bogate doświadczenie omawiamy również case study dotyczące spraw korupcyjnych. W trakcie szkoleń chętnie odpowiadamy na pytania uczestników.  

Jeśli masz takie życzenie, szkolenie antykorupcyjne może zostać skrojone na miarę potrzeb Twojej organizacji. Skontaktuj się z nami, powiedz nam o swoich potrzebach, a my zaproponujemy Ci indywidualny program szkolenia.   

REFERENCJA NASZEGO KLIENTA
WWW.LEGAL500.COM

LEGAL500 - 2022

‘Fees are accurate, and sourcing is accurate too. Chmielniak Adwokaci support not only in litigation and white-collar crime cases but also in ongoing corporate matters and public procurement. If we talk about white collar crime, they are excellent and trustworthy. Team is at the highest level of quality.’
legal-500

Dlaczego warto przyjść na szkolenie antykorupcyjne organizowane przez Chmielniak Adwokaci?

 Na nasze szkolenie antykorupcyjne warto przyjść, jeśli:

  • chcesz dowiedzieć się jakie zachowania w Twojej codziennej pracy są dozwolone a jakie mogą nosić już znamiona korupcji,  
  • chcesz, aby Twoja organizacji była zabezpieczona przed ryzykiem naruszeń związanych z korupcją, a Ty i Twoi pracownicy nie musieliście obawiać się widma surowej odpowiedzialności karnej,
  • chcesz wiedzieć jak wprowadzić skuteczne mechanizmy antykorupcyjne w Twojej organizacji,
  • chcesz aby Twoi pracownicy wiedzieli w jaki sposób postępować na wypadek zdarzeń, które mogą wiązać się z korupcją,
  • chcesz wiedzieć co grozi w razie dopuszczenia się korupcji,  
  • chcesz poznać prawdziwe przypadki związane z dopuszczeniem się korupcji. 

To tylko niektóre z powodów, dla których warto przyjść na nasze szkolenie antykorupcyjne. 


Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt