Specjalizacje
Prawo karne skarbowe

Postępowania podatkowe

Przedsiębiorcy nawet gdy nie mają nic na sumieniu wzdrygają się na samo wspomnienie urzędu skarbowego. Stres jest tym większy gdy dowiedzą się o wszczęciu przeciwko nim postępowania podatkowego. Wynika to przede wszystkim z przeświadczenia o braku równości stron, ponieważ fiskus jedną decyzją może zamknąć ich firmę i pozbawić życiowego dorobku. W takich chwilach ważne jest wsparcie eksperta podatkowego, który wesprze Cię w walce ze skarbówką.  

Kontrola podatkowa a postępowanie podatkowe 

Kontrola podatkowa i postępowanie podatkowe to dwie odrębne procedury, ale ich zakres może być tożsamy. Celem kontroli podatkowej jest ustalenie czy Twoja firma przestrzega wszystkich przepisów podatkowych tj. zwłaszcza czy reguluje zobowiązania podatkowe w należnej wysokości i w wymaganym terminie. Postępowanie podatkowe to natomiast specyficzne postępowanie administracyjne, które ma na celu ustalenie wymiaru podatku, który musisz uregulować.  

Kiedy urząd wszczyna postępowanie podatkowe? 

Postępowanie podatkowe wszczynane jest najczęściej jako następstwo kontroli podatkowej. Jeżeli podczas kontroli podatkowej przeprowadzonej w Twojej firmie kontrolujący stwierdzą nieprawidłowości, nie mogą automatycznie nakazać Ci uregulowania należności. W celu określenia zaległości podatkowej wszczynane jest odrębne postępowanie podatkowe.  
Nieco rzadziej postępowanie podatkowe może zostać wszczęte nawet bez przeprowadzania kontroli podatkowej. Stanie się tak jeżeli organy ścigania będą dysponować udokumentowanymi informacjami o nieprawidłowościach w Twojej firmie np. na skutek przeprowadzenia kontroli u Twojego kontrahenta lub w wyniku anonimowego zgłoszenia.  

Jak przebiega postępowanie podatkowe? 

Postępowanie podatkowe składa się z kilku faz:  

  • postępowanie wyjaśniające – w tej fazie możesz składać wyjaśnienia, wnosić o przesłuchanie świadków i przedkładać inne dowody,
  • ustalenie obowiązku podatkowego – na tym etapie organ podatkowy dokonuje weryfikacji zgromadzonych dowodów i oblicza wysokość należności podatkowej, którą będziesz musiał zapłacić,
  • wydanie decyzji zobowiązania podatkowego – to faza administracyjna polegająca na sporządzeniu przez organ pisemnej decyzji wraz z uzasadnieniem oraz doręczeniu jej podatnikowi,
  • postępowania odwoławcze – jeżeli nie zgadzasz się z otrzymaną decyzją podatkową masz prawo wnieść odwołanie do organu nadrzędnego.  

Jakie są prawa strony postępowania podatkowego?  

Jako strona postępowania podatkowego masz szereg praw, z których możesz a w niektórych przypadkach wręcz powinieneś skorzystać. Do najważniejszych należy prawo: 

  • ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika,
  • złożenia wyjaśnień,
  • wnioskowania o przeprowadzenie dowodów np. z przesłuchania świadka, opinii biegłych, dokumentów, oględzin,
  • wzięcia udziału w przeprowadzanych dowodach, zwłaszcza przesłuchania świadka,
  • wglądu do akt sprawy na każdym etapie,  
  • żądania wydania kopii lub odpisu dokumentu z akt sprawy,
  • wypowiedzenie się co do zebranego materiału przed wydaniem decyzji.

Czy wszczęcie postępowania podatkowego przerywa bieg przedawnienia?

Zarówno wszczęcie postępowania podatkowego, jak i nawet wydanie decyzji przez organ pierwszej instancji nie przerywa biegu przedawnienia. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że orany podatkowe wszczynając postępowanie podatkowe często wszczynają także postępowanie karnoskarbowe przeciwko jednoosobowym przedsiębiorcom lub osobom zarządzającym spółkami handlowymi. Wszczęcie takiego postępowania prowadzi już co do zasady do zawieszenia biegu przedawnienia.  

Takie rozwiązanie było na tyle nadużywane przez organy podatkowe, że Naczelny Sąd Administracyjny nakazał organom nadrzędnym i sądom administracyjnym weryfikację jaki cel przyświecał organom wszczynając postępowanie karnoskarbowe. Jeżeli postępowanie karnoskarbowe zostało wszczęte tuż przed okresem przedawnienia, bez żadnych dowodów popełnienia przestępstwa skarbowego, a postępowanie od razu zawieszono do zakończenia postępowania podatkowego, to bieg przedawnienia zobowiązania podatkowego nie zostanie zawieszony.   

REFERENCJA NASZEGO KLIENTA
WWW.LEGAL500.COM

LEGAL500 - 2020

‘The Team is dedicated and focused on client’s needs. Achieving it by very careful listening, asking relevant tailor-made questions and being “present”.’
legal-500

Dlaczego warto współpracować z kancelarią Chmielniak Adwokaci podczas postępowania podatkowego?

Kancelaria Chmielniak Adwokaci to zespół specjalistów z zakresu prawa podatkowego oraz prawa karnoskarbowego. Posiadamy bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw podatkowych zarówno przez urzędami skarbowymi, jak i urzędami celno-skarbowymi, które kończyły się umorzeniem postępowania. Wielokrotnie i z sukcesami reprezentowaliśmy przedsiębiorców w sprawach podatkowych także przed Naczelnym Sądem Administracyjnym zakończonych uchyleniem decyzji nakładających wielomilionowe zobowiązania podatkowe na naszych klientów.  

Jak kancelaria Chmielniak Adwokaci może pomóc Ci podczas postępowania podatkowego? 

Zespół naszych ekspertów dokona analizy sprawy i wraz z Tobą zaplanuje strategię działania w nadchodzącym lub już toczącym się postępowaniu. Nasi specjaliści pomogą Ci się przygotować do złożenia wyjaśnień w sprawie i zgromadzić potrzebne dowody, w tym zwłaszcza dobrać odpowiednich świadków. Twój pełnomocnik będzie obecny podczas wszystkich czynności przeprowadzanych przez organ podatkowy i weźmie udział w przesłuchaniu świadków. W przypadku negatywnej decyzji będziemy walczyć w Twojej sprawie w postępowaniu odwoławczym oraz sądowo administracyjnym.  


Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt