Specjalizacje
Prawo karne skarbowe

Zawyżanie kosztów uzyskania przychodu

Zasada podatku dochodowego jest w teorii bardzo prosta - im więcej zarobisz tym większy podatek zapłacisz. Podatnicy na wiele sposobów starają się pomniejszyć swój dochód poprzez zwiększenie kosztów uzyskania przychodu. Metody, po które sięgają często balansują na granicy legalności, której naruszenie może skutkować bezwzględną karą pozbawienia wolności. Czy jesteś pewny, że nie przekroczyłeś tej granicy? 

Co może być kosztem uzyskania przychodu? 

Polskie ustawy o podatku dochodowym zawierają bardzo ogólną definicję, zgodnie z którą za koszty uzyskania przychodu uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła tych przychodów. Przepisy powszechnie obowiązujące nie zawierają ani zamkniętego katalogu tego co za koszt może zostać uznane, jak i tego co nie może.  

Przyjmuje się, że kluczowa jest przesłanka celu i związku z osiągniętym przychodem. Jeżeli jest on zachowany, a wydatek nie został w ustawie ujęty jako wyjątek, to może on zostać ujęty w kosztach uzyskania przychodu. To z tego względu w każdej działalności gospodarczej możesz ująć w koszty wydatki ponoszone na utrzymanie biura, telefonu, pracowników, księgowość czy reklamę i marketing. 

Zawyżanie kosztów uzyskania przychodu - przykłady 

Zawyżanie kosztów uzyskania przychodu polega na ujmowaniu w kosztach wydatków, które nie spełniają ustawowej definicji. Ten sam wydatek poczyniony przez innego podatnika może zostać zakwalifikowany jako próba zawyżenia przez Ciebie kosztów, a to ze względu na inny profil prowadzonej działalności. O ile nikt nie zakwestionuje zakupu garnków przez restaurację, to w biurze rachunkowym może on stanowić to nadużycie.  

Uniwersalnymi przykładami stanowiącymi zawyżanie kosztów uzyskania przychodu są natomiast tzw. wydatki na reprezentację oraz koszt noclegów podczas prywatnych wyjazdów. Osobną kategorią zawyżania kosztów uzyskania przychodu jest posługiwanie się przez podatnika fakturami nierzetelnymi i fakturami pustymi.  

Pusta faktura 

Niestety, podatnicy często zawyżają koszty uzyskania przychodu w sposób najbardziej toporny tj. poprzez zakup pustej kosztowej faktury VAT.  Powszechnie przyjmuje się, że pusta faktura to dokument, któremu w rzeczywistości w ogóle nie towarzyszy transakcja w nim wskazana. Ta ma miejsce tylko na papierze. Takie faktury mają wiele cech charakterystycznych, jak chociażby kwota brutto i sposób płatności przez co proceder ten jest łatwo wykrywalny przez organy ścigania.  

Nierzetelna faktura  

Faktura może zostać za nierzetelną z wielu powodów, mimo że towarzyszy jej transakcja w niej wskazana. W praktyce najczęstszym przypadkiem jest sztuczne wydłużanie łańcucha dostaw. Jeżeli ktoś zwrócił się do Ciebie z propozycją zakupu towaru lub usługi i jednocześnie wskazał Ci odbiorcę po określonej cenie, a jedynym celem Twojego uczestnictwa w łańcuchu jest możliwość odliczenia przez Ciebie podatku to zarówno otrzymana, jak i wystawiona przez Ciebie faktura może być nierzetelna.

Co grozi podatnikowi za zawyżanie kosztów uzyskania przychodu? 

Zawyżenie kosztów uzyskania przychodu jest oszustwem podatkowym. Jeżeli dopuściłeś się takiego zachowania kilka razy, organy ścigania mogą uznać, że poczyniłeś sobie z przestępstwa stałe źródło dochodu. W takiej sytuacji grozi Ci kara karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Zawyżone koszty uzyskania przychodu stanowią natomiast korzyść majątkową, która podlega przepadkowi. 

REFERENCJA NASZEGO KLIENTA
WWW.LEGAL500.COM

LEGAL500 - 2021

‘Fully professional and reliable team of people. Open communication, flexible cooperation, exceptional trust standards and flexible customer focused business model.’
legal-500

Jak przebiega współpraca w sprawach dotyczących zawyżania kosztów uzyskania przychodu z kancelarią Chmielniak Adwokaci? 

Ocena czy jako manager przekroczyłeś granice prawa podatkowego i zawyżyłeś przez to koszty uzyskania przychodu wymaga indywidualnej oceny każdej transakcji. Zespół naszych ekspertów oferuje Ci pomoc zarówno przed podjęciem decyzji biznesowej, jak i przy mierzeniu się z jej skutkami. Jeżeli nie poczuwasz się do winy, nie zgadzasz się z zakwestionowaniem przez urząd skarbowy rzetelności faktur lub nie miałeś świadomości posługiwania się pustymi fakturami zapewnimy Ci wsparcie przez cały tok postępowania karnego począwszy od przygotowania Cię do przesłuchania jeszcze w charakterze świadka. 

Jeżeli jednak dopuszczasz myśl, że organy podatkowe mogą mieć rację co do zawyżenia przez Ciebie kosztów uzyskania przychodu wesprzemy Cię w złożeniu czynnego żalu a jeżeli będzie na to za późno zadbamy o ograniczenie do minimum wymiaru kary ustalając z organami ścigania dobrowolne poddanie się karze.  

Dlaczego warto współpracować z nami w sprawach karnych dotyczących zawyżania kosztów uzyskania przychodu? 

Nasi eksperci posiadają wieloletnie doświadczenie w obronie niesłusznie oskarżonych o posługiwanie się rzekomo nierzetelnymi fakturami, jak i w prowadzeniu z organami ścigania negocjacji celem zminimalizowania wysokości kary. Dzięki naszym staraniom manager oskarżony o tzw. zbrodnię VAT uniknął kary bezwzględnego pozbawienia wolności. 


Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt