Specjalizacje
Prawo karne

Przestępstwa funkcjonariuszy publicznych

Jako funkcjonariusz publiczny jesteś ciągle narażony na próby nielegalnego wpływu na Twoją bezstronność. W ramach swoich kompetencji, odpowiadasz za utrzymanie porządku publicznego, ochronę obywateli, zapewnienie prawidłowego funkcjonowania instytucji oraz przestrzeganie i egzekwowanie prawa. Z tego względu Twoje działania powinny być prowadzone zgodnie z prawem, etyką oraz z zasadą służby społeczeństwu. Jeżeli naruszysz prawo musisz liczyć się z surową odpowiedzialnością karną.  

Kim jest funkcjonariusz publiczny? 

Funkcjonariusze publiczni to osoby zatrudnione lub powołane do pełnienia określonych funkcji w instytucjach państwowych lub samorządowych. W kodeksie karnym w art. 115 § 13 k.k. zdefiniowano wyrażenie "funkcjonariusz publiczny". Podana definicja, to wyliczenie, które ma charakter zamknięty, tzn. że tylko wskazane poniżej osoby mogą być uznane za funkcjonariusza publicznego, a są nim: 

  1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, poseł, senator, radny, poseł do Parlamentu Europejskiego, 
  2. sędzia, ławnik, prokurator, funkcjonariusze Urzędów Skarbowych i Krajowej Administracji Skarbowej, notariusz, komornik, kurator sądowy, syndyk, nadzorca sądowy i zarządca, osoba orzekająca w organach dyscyplinarnych działających na podstawie ustawy, dyrektor szkoły, 
  3. szeroko rozumiani urzędnicy będący pracownikami np. poszczególnych Ministerstw, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednostek Państwowej Straży Pożarnej, jednostki Policji, Sejmu, Senatu, Urzędu Miasta, Najwyższej Izby Kontroli, Państwowej Inspekcja Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, 
  4. funkcjonariusze Policji, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, żołnierze.

Przestępstwa funkcjonariuszy publicznych – rodzaje

Przestępstwa funkcjonariuszy publicznych są regulowane przez Kodeks Karny oraz przez przepisy innych ustaw. Poniżej przedstawiamy niektóre z głównych rodzajów przestępstw popełnianych przez funkcjonariuszy publicznych: 

  1. przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków – art. 231 k.k.: Przestępstwo to obejmuje sytuacje, gdy funkcjonariusz publiczny przekracza swoje kompetencje lub nadużywa swojej pozycji działając przy tym na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, a także gdy działa w tym zakresie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej lub wyrządza szkodę innej osobie. Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego może mieć związek z działaniami urzędowymi, wykorzystaniem informacji poufnych lub naruszeniem określonych procedur, 
  2. łapówkarstwo – art. 228 k.k.: To przestępstwo polegające na przyjęciu przez funkcjonariusza publicznego korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy w związku z pełnieniem funkcji publicznej, np. w zamian za wykonanie lub zaniechanie określonych czynności służbowych. Przykładem może być przyjęcie łapówki w zamian za wydanie korzystnej decyzji administracyjnej,
  3. poświadczenie nieprawdy w dokumencie – art. 271 k.k.: Funkcjonariusz publiczny może popełnić przestępstwo, poświadczając nieprawdę w dokumencie np. w celu uzyskania korzyści osobistej lub wprowadzenia w błąd organów lub osób trzecich, 
  4. bezprawne ujawnienie informacji służbowej – art. 266 k.k.: Funkcjonariusz publiczny nie może ujawniać informacji służbowych, do których miał dostęp w związku z pełnieniem swoich obowiązków służbowych. Wprowadzenie tego przepisu ma na celu ochronę poufności i tajemnicy informacji, do których funkcjonariusz publiczny ma dostęp w ramach wykonywania swoich obowiązków. 
REFERENCJA NASZEGO KLIENTA
WWW.LEGAL500.COM

LEGAL500 - 2022

‘The team has extensive experience from their everyday support across Poland. They go everywhere to meet their clients: custody, prisons, prosecutor’s office, police, administrative bodies, courts. They are available everyday no matter if it’s weekday or weekend. I rely on their knowledge and experience for many years.’
legal-500

Jak Kancelaria Chmielniak Adwokaci może Państwu pomóc w sprawach o przestępstwa funkcjonariuszy publicznych? 

Zespół Chmielniak Adwokaci oferuje Ci pomoc na każdym etapie prowadzenia sprawy, zarówno na etapie toczącego się już postępowania karnego jak i na etapie oceny danego zachowania pod kątem naruszenia prawa.  

W sprawach o przestępstwa funkcjonariuszy publicznych prawnik może odegrać kluczową rolę w postępowaniu, albowiem granica pomiędzy legalnym wykorzystaniem władzy a jej nadużyciem może być czasem trudna do ustalenia i często opiera się na szczegółowej analizie zakresu praw i obowiązków wyznaczanych przez różne gałęzie prawa.  

Dlaczego warto współpracować z Kancelarią Chmielniak Adwokaci w sprawach o przestępstwa funkcjonariuszy publicznych? 

W sprawach o przestępstwa funkcjonariuszy publicznych kancelaria Chmielniak Adwokaci posiada bogate doświadczenie prowadząc wielokrotnie tego rodzaju sprawy. Nasz zespół skutecznie angażował się w postępowania o tego typu przestępstwa, gdzie reprezentował oskarżonych jak i pokrzywdzonych tego rodzaju działaniem.  

Jeśli jesteś funkcjonariuszem publicznym i jesteś podejrzany w sprawie o popełnienie przestępstwa w związku z pełnieniem swojej funkcji albo chcesz należycie ocenić podejmowane przez siebie działania związane z pełnieniem tej funkcji, na dole strony znajdziesz informacje jak się z nami skontaktować. 


Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt