Prawo administracyjno-karne
Kary za naruszenie ustawy AML
AML to zbiór działań, procedur i regulacji stworzonych w celu zapobiegania działaniom przestępczym związanym z praniem pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Naruszenie obowiązków nałożonych przez ustawę AML może wiązać się z poniesieniem surowych kar administracyjnych nie tylko przez tak zwane instytucje obowiązane, ale także przez osoby nimi zarządzające.
Czym są procedury AML
Celem procedur AML jest identyfikacja podejrzanych transakcji finansowych dokonywana w szczególności poprzez weryfikację stron transakcji, ich przedmiotu oraz wartości. W przypadku wykrycia takiej transakcji instytucja obowiązana, w zależności od swojej pozycji powinna albo odmówić wzięcia udziału w transakcji, albo ją zablokować, albo przynajmniej powiadomić o swoich podejrzeniach odpowiednie organy administracyjne.
Naruszenie AML
Ustawa zawiera katalog ponad trzydziestu deliktów zagrożonych karami administracyjnymi. Kary za naruszenie AML to m.in. niewdrożenie odpowiednich procedur, niewyznaczenie przez instytucję obowiązaną osób odpowiedzialnych za realizację obowiązków, niestosowanie środków bezpieczeństwa finansowego, nieprzechowywanie wymaganej informacji, czy też nieprzekazywanie informacji Głównemu Inspektorowi Informacji Finansowej.
Kary za naruszenie ustawy AML
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu przewiduje szereg kar administracyjnych. Najbardziej dotkliwą karą spośród ustawowego katalogu kar jest kara pieniężna. Na instytucję obowiązaną może zostać nałożona także sankcja w postaci obowiązku publikacji informacji o dokonanym przez nią naruszeniu. Dodatkowo instytucja obowiązana może utracić posiadane koncesje lub zezwolenia, a organy administracyjne mogą nakazać jej zaprzestanie podejmowania określonych czynności. Menedżer za naruszenie ustawy AML może zostać ukarany nie tylko karą finansową, ale także zakazem pełnienia obowiązków na stanowisku kierowniczym nawet przez rok.
Jak wysoka jest kara pieniężna za naruszenie AML?
Maksymalna wysokość kary pieniężnej za naruszenie AML uzależniona jest od rodzaju instytucji obowiązanej. Co do zasady kara nie może przekroczyć dwukrotności kwoty osiągniętej korzyści lub unikniętej straty w wyniku naruszenia, a gdy taka kwota nie jest możliwa do ustalenia – równowartości miliona euro. Tak określony pułap jest najniższą kwotą wymienianą przez ustawę. Kara nakładana na osobę fizyczną może wynieść nawet 20 milionów złotych, a nakładana na osobę prawną i jednostkę organizacyjną 5 milinów euro lub 10% obrotu rocznego w ostatnim roku finansowym.
Kto nakłada kary za naruszenie AML? Kary przewidziane w ustawie AML nakładane są przez kilka podmiotów w zależności od rodzaju stwierdzonych nieprawidłowości oraz ukaranego podmiotu. W większości przypadków kara w drodze decyzji nakładana jest przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Wśród innych podmiotów uprawnionych do wydania takiej decyzji można wskazać Prezesa NBP, Komisję Nadzoru Finansowego czy Ministra Finansów.
Jak uniknąć kary za naruszenie AML?
Aby uniknąć kary za naruszenie AML należy nie tylko stworzyć i wdrożyć odpowiednie procedury compliance, ale przede wszystkim je stosować. Osoba odpowiedzialna za zarządzanie instytucją obowiązaną musi dbać o to, aby każdy z uczestników tej organizacji przestrzegał wdrożonych mechanizmów. Szanse na uniknięcie kary za naruszenie AML są szczególnie wysokie, jeżeli przyjęte procedury będą odpowiadały obowiązkom nałożonym przez ustawę. Jeżeli jednak dojdzie do wszczęcia postępowania w celu nałożenia kary za naruszenie AML należy podjąć szybką obronę wykazując należytą staranność instytucji obowiązanej. Należy także pamiętać, że organ nakładający karę musi wziąć pod uwagę szereg okoliczności, które mają wpływ na jej wysokość. Należy więc zadbać w toku postępowania o wykazanie tych okoliczności, które są dla strony korzystne i wpływają na obniżenie kary administracyjnej.
WWW.LEGAL500.COM
LEGAL500 - 2020
Dlaczego warto z nami współpracować, gdy grozi ci kara za naruszenie AML?
Jesteśmy zespołem ekspertów. Działamy szybko, a wypracowane przez lata procedury postępowania pozwalają nam natychmiast profesjonalnie zająć się Twoją sprawą. Dokonujemy audytów z zakresu przeciwdziałania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, przygotowujemy i wdrażamy nowe procedury oraz prowadzimy szkolenia dla pracowników instytucji obowiązanych.
Nasi specjaliści pomogą Ci zarówno na etapie wdrożenia procedur AML, jak też na etapie kontroli Twojej instytucji. Natychmiast podejmiemy się Twojej obrony w toku postępowania w przedmiocie nałożenia kary i będziemy reprezentować Cię do prawomocnego zakończenia postępowania. Zadbamy o najlepsze możliwe rozwiązanie Twojego problemu prawnego.