Specjalizacje
Prawo administracyjno-karne

Kary za naruszenie decyzji środowiskowej

Jako inwestor, przed przystąpieniem do realizacji niektórych przedsięwzięć musisz najpierw uzyskać decyzję środowiskową. Wszystkie później wydawane decyzje muszą być z nią zgodne. To właśnie dlatego za naruszenie tego kluczowgo dokumentu grożą surowe kary administracyjne. 

Co grozi za nieprzestrzeganie decyzji środowiskowej?

Obowiązki nakładane decyzją środowiskową podlegają przymusowemu wykonaniu. Brak ich wykonania może skutkować nałożeniem administracyjnej kary pieniężnej. 

Czy kara pieniężna grozi za każde naruszenie decyzji środowiskowej?

Kara pieniężna nie grozi za każde naruszenie decyzji środowiskowej. Katalog naruszeń zagrożonych karą został precyzyjnie uregulowany w ustawie. Kara grozi, jeżeli naruszony zostanie jeden z poniższych warunków, o ile nie został on uwzględniony w decyzji inwestycyjnej: 

  • istotne warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji przedsięwzięcia,
  • wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko,
  • obowiązek wykonania kompensacji przyrodniczej,
  • obowiązek unikania, zapobiegania, ograniczania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko,
  • obowiązek monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko,
  • obowiązek przedstawiania analizy porealizacyjnej. 

Jak wysoka jest kara pieniężna za naruszenie decyzji środowiskowej? 

Organy administracyjne za naruszenie decyzji środowiskowej mogą nałożyć karę pieniężną w wysokości od 5000 złotych do 1 000 000 złotych. Każdy przypadek wymaga jednak odrębnej analizy a orzeczona kara powinna odpowiadać liczbie i wadze stwierdzonych naruszeń. 

Kto nakłada karę za naruszenie decyzji środowiskowej? 

Kara za naruszenie decyzji środowiskowej nakładana jest w toku postępowania administracyjnego przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Od jego decyzji przysługuje odwołanie do Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska. Z kolei ostateczna decyzja administracyjna może stać się podstawą do skierowania skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a następnie skargi do NSA.

Jak uniknąć kary za naruszenie decyzji środowiskowej? 

Odpowiedzialność za naruszenie decyzji środowiskowej ma charakter zobiektywizowany i nie jest oparta na zasadzie winy. Oznacza to, że Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska skupi się na tym czy do naruszenia decyzji doszło. Organ nie będzie skupiał się na przyczynach, które legły u podstaw naruszenia decyzji. Te okoliczności mogą co najwyżej przemawiać za wysokością orzeczonej kary.  

Aby uniknąć kary za naruszenie decyzji środowiskowej należy wykazać, że nie doszło do naruszenia decyzji. Nie jest to proste zadanie, dlatego należy działać już na przedpolu. Bezpieczeństwo mogą zapewnić tylko odpowiednio przygotowane i wdrożone procedury compliance. W sytuacji, gdy doszło już do wszczęcia postępowania należy podjąć natomiast natychmiastową obronę.

REFERENCJA NASZEGO KLIENTA
WWW.LEGAL500.COM

LEGAL500 - 2023

‘The team is excellent and very focused on compliance and white-collar crime matters. They have exceptional knowledge and experience in complicated and sensitive cases.’
legal-500

Dlaczego warto współpracować z Kancelarią Chmielniak Adwokaci jeżeli grozi ci kara za naruszenie decyzji środowiskowej? 

Posiadamy obszerną wiedzę obejmującą obronę przed administracyjnymi karami pieniężnymi. Gotowi jesteśmy do podjęcia natychmiastowych działań obrończych, zarówno na etapie przedprocesowym, w ramach postępowania administracyjnego, jak również na etapie postępowania przed wojewódzkim sądem administracyjnym, a także naczelnym sądem administracyjnych.  


Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt