Specjalizacje
Compliance

Polityka i procedury antykorupcyjne

Zjawisko korupcji to poważny problem nie tylko w sferze publicznej, ale także w sferze prywatnej. Zjawisko to coraz częściej występuje zarówno na styku tych dwóch sfer, ale także między samymi przedsiębiorcami – wówczas mamy do czynienia z korupcją gospodarczą (menedżerską). Każda organizacja i przedsiębiorstwo doświadczając korupcji może gospodarczo wiele stracić. Obecnie na równi z jakością zamawianych usług czy towarów, istotna jest etyka w przedsiębiorstwie potencjalnego kontrahenta. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien postawić sobie za cel przeciwdziałanie korupcji w przedsiębiorstwie aby zminimalizować ryzyko wystąpienia jej skutków w postaci strat finansowych czy utraty zaufania klientów i partnerów biznesowych.

Czym są procedury i polityka antykorupcyjna? 

Polityka antykorupcyjna w firmie stanowi zbiór narzędzi i zasad wprowadzonych przez organizację w celu zapobiegania, wykrywania i reagowania na przypadki korupcji. Wdrożenie polityki antykorupcyjnej to ważny aspekt zarządzania przedsiębiorstwem. Procedura antykorupcyjna stanowi jedną z podstawowych procedur compliance, wdrażanych w przedsiębiorstwach, w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami prawa, zasadami etyki i innymi dobrymi praktykami rynkowymi.

Procedura antykorupcyjna określa podejście danej organizacji wobec korupcji i wyznacza zasady oraz standardy postępowania, które mają na celu minimalizowanie oraz zapobieganie korupcji w biznesie. Procedura antykorupcyjna zawiera również zasady postępowania w razie powzięcia informacji o potencjalnych lub faktycznych przypadkach korupcji w organizacji. Program antykorupcyjny obejmuje kompleksowe ujęcie działań zarówno prewencyjnych, tj. zapobiegających występowaniu zjawisk korupcjogennych (np. szkolenia, audyty), jak i skupiających się na minimalizowaniu ryzyk i strat związanych z wystąpieniem incydentu korupcyjnego w firmie.  

Z punktu widzenia zapobiegania ryzykom korupcyjnym w organizacji istotna jest regulacja kwestii dotyczących przyjmowania oraz wręczania jakichkolwiek korzyści, w tym, prezentów, przyjmowania lub wręczania zaproszeń do udziału w wydarzeniach kulturalnych lub sportowych przedstawicieli organizacji z kontrahentami oraz zasady dotyczące ewentualnego sponsoringu. Dlatego też warto rozszerzyć procedurę antykorupcyjną o regulacje wewnętrzne dotyczące polityki prezentowej oraz sponsoringu. Czasem przyjęcie lub wręczenie nawet zwyczajowych prezentów czy zaproszeń na wydarzenia kulturalne może rodzić wątpliwości z punktu widzenia przeciwdziałania korupcji. 

Jaki zakres ma polityka antykorupcyjna opracowana przez kancelarię Chmielniak Adwokaci?

Na podstawie analizy ryzyka w danej organizacji opracowujemy i wdrażamy skrojoną na miarę danej organizacji procedurę dotyczącą przeciwdziałania korupcji. Opracowana przez nas polityka antykorupcyjna pozwoli na identyfikacje jakie zachowanie jest zakazane, a jakie jest dopuszczalne. Procedura powinna regulować obowiązek powstrzymania się od zachowań, które sprzyjałyby lub prowadziły do popełnienia czynu korupcyjnego. Opracowywane przez Chmielniak Adwokaci procedury są sformułowane w sposób jasny i zrozumiały, tak aby mogły zostać skierowane do wszystkich pracowników.

Opracowywane przez nas procedury antykorupcyjne regulują:  

  • zasady przeciwdziałania zjawisku korupcji w organizacji,  
  • rodzaje korupcji,
  • zasady identyfikacji zachowań, które stanowią lub mogą stanowić przejawy korupcji,  
  • zasady identyfikacji zachowań, które podlegają wyłączeniu spod ich kwalifikowania w kategorii korupcji, w tym korzyści, z jakimi nie należy łączyć jego popełnienia,
  • wskazanie i opis głównych rozwiązań prewencyjnych, zapobiegających przejawom korupcji w organizacji, 
  • zasady i standardy postępowania, np.: 
    - zasady delegowania do zadań z obszarów szczególnie wrażliwych dla danej organizacji tylko ludzi o odpowiednim doświadczeniu, przy zapewnieniu maksymalnej transparentności ich działań poprzez zapewnienie nadzoru „drugiej pary oczu”, 
    - zasady postępowania w przypadku konfliktu interesów pracowników lub przedstawicieli organizacji z interesami samej organizacji, 
    - zasady dotyczące kontaktów z kontrahentami, 
    - zasady nawiązywania współpracy z osobami pełniącymi funkcję publiczne które reguluje ustawa antykorupcyjna, 
    - procedury due diligence przyszłych kontrahentów lub partnerów biznesowych, 
    - klauzula antykorupcyjna – kiedy i w przypadku jakich kontrahentów powinna być stosowana,
  • procedurę zgłaszania przejawów korupcji,
  • postępowanie wyjaśniające dotyczące przejawów korupcji w organizacji,  
  • zasady prowadzenia cyklicznych szkoleń i działań edukacyjnych w organizacji,
  • procedury prowadzenie regularnych audytów wewnętrznych mających na celu wykrywanie i zapobieganie korupcji. 

Polityka antykorupcyjna powinna uwzględniać politykę prezentową. W tym kontekście procedura powinna regulować:

  • zasady przyjmowania lub wręczania prezentów oraz zaproszeń,  
  • dopuszczalność przyjęcia, wręczania lub proponowania prezentów, materiałów promocyjnych, zaproszeń do wspólnego posiłku lub wydarzeń,
  • w jakich przypadkach przyjęcie, wręczenie lub proponowanie korzyści, w tym prezentów nie jest dopuszczalne,
  • jakich w danej organizacji prezentów nie można przyjmować ani wręczać.  

Jak przebiega proces wdrażania procedur antykorupcyjnych przez naszą kancelarię? 

Wdrożenie procedur antykorupcyjnych poprzedza szczegółowy audyt przedsiębiorstwa po kątem sprawdzenia aktualnie obowiązujących procedur i stanu ich wykonania oraz ustalenia jak duże jest ryzyko korupcyjne w danej organizacji i jak należy nim zarządzić.   

Na tej bazie zostaje przygotowana procedura antykorupcyjna skrojona na miarę danej organizacji. Procedura będzie nie tylko spełniała wymogi prawne, ale również uwzględniała specyfikę danej organizacji i wyniki audytu. 
Wdrożenie procedur antykorupcyjnych odbywa się we współpracy z przedstawicielami organizacji. Istotnym elementem wdrożenia jest szkolenie antykorupcyjne dla wszystkich członków organizacji.  

Po czasie przeprowadzamy audyty celem sprawdzenia jak funkcjonuje wdrożona procedura. W razie potrzeby dokonujemy aktualizacji procedury. 

REFERENCJA NASZEGO KLIENTA
WWW.LEGAL500.COM

‘Fully professional and reliable team of people. Open communication, flexible cooperation, exceptional trust standards and flexible customer focused business model. ’
legal-500

Jakie są zalety posiadania dedykowanych procedur antykorupcyjnych w przedsiębiorstwie?

Wdrożenie polityki antykorupcyjnej pomaga chronić organizację oraz jej kadrę przed ryzykiem korupcji, poprawia etykę organizacji oraz buduje zaufanie biznesowe wewnątrz i na zewnątrz organizacji, dlatego bardzo ważne jest, aby procedury antykorupcyjne uwzględniały otoczenia prawne i rynkowe danego przedsiębiorstwa.  

W czasie audytu rozpoczynającego proces przygotowania i wdrożenia procedury antykorupcyjnej poznajemy strukturę biznesową danej organizacji i zasady jej funkcjonowania. Dzięki temu nasze działania są dopasowane i kompletne dla danego rodzaju działalności i struktury przedsiębiorstwa. 

Wykrywanie i zapobieganie ryzyk korupcyjnych jest złożonym procesem. Często natrafiamy na nieprawidłowości, które mają charakter systemowy i wynikają z nieodpowiedniego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Stąd skutkiem naszych działań jest także poprawa polityki i stylu zarządzania organizacją oraz zmniejszenie ryzyk w innych dziedzinach działalności przedsiębiorstwa. 

Wdrożenie polityki i procedur antykorupcyjnych - dlaczego warto wybrać kancelarię Chmielniak Adwokaci?

Nasz zespół posiada bogate doświadczenie w przygotowaniu oraz wdrożeniu polityki i procedur antykorupcyjnych. Posiadamy doświadczenie w sprawach karnych gospodarczych w tym dotyczących przestępstw korupcji. Występujemy w postępowaniach karnych zarówno po stronie oskarżonych jak i pokrzywdzonych. Dzięki temu dostrzegamy w jakich obszarach i jakie ryzyka są źródłem wielu problemów.

Nasza wiedza i doświadczenie pozwoli podnieść poziom bezpieczeństwa oraz wzmocnić wizerunek rzetelnego i godnego zaufania partnera biznesowego zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym. 


Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt