Specjalizacje
Prawo karne skarbowe

Oszustwo podatkowe

Nie każdy błąd w deklaracji podatkowej jest traktowany jak próba oszustwa podatkowego. Jeżeli jednak organy podatkowe uznają, że celowo wprowadziłeś je w błąd licząc na zapłatę mniejszego podatku, to powinieneś spodziewać się ich karnoprawnej reakcji.  

Czym jest oszustwo podatkowe? 

Oszustwo podatkowe to przestępstwo karnoskarbowe polegające na wprowadzenie w błąd organów, zwłaszcza organów skarbowych podczas składania deklaracji lub oświadczenia. Czynem zabronionym jest zarówno podanie nieprawdy, zatajenie prawdy jak i niedopełnienie obowiązku poinformowania o zmianie uprzednio podanych danych. Aby takie zachowanie zostało uznane za czyn zabroniony sprawca nie musi uzyskać korzyści majątkowej – wystarczy, że podatek narazi na uszczuplenie.  

Oszustwo podatkowe – przestępstwo czy wykroczenie? 

Oszustwo podatkowe może zostać uznane przez organy ścigania zarówno jako przestępstwo skarbowe, jak i wykroczenie skarbowe. Decydującym kryterium jest kwota podatku, którą swoim zachowaniem narażasz na uszczuplenie. Jeżeli nie przekroczysz ustawowego progu organy uznają, że popełniłeś tylko wykroczenie. Wspomniany próg uzależniony jest od miesięcznego minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto i odpowiada jego pięciokrotności.  

Oszustwo podatkowe a optymalizacja podatkowa 

Oszustwo podatkowe cechuje działanie oszukańcze - polega ono na wprowadzanie organu w błąd. Optymalizacja podatkowa jest natomiast działaniem legalnym polegającym na wykorzystywaniu dostępnych narzędzi podatkowych celem obniżenia wysokości płaconych podatków poprzez np. wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności, korzystanie z ulg podatkowych czy zwiększanie kosztów prowadzenia działalności. Niestety, w praktyce granica pomiędzy sprytną optymalizacją a karanym oszustwem jest bardzo cienka.

Kto może być sprawcą oszustwa podatkowego? 

Co do zasady oszustwa podatkowe mogą zostać popełnione tylko przez podatnika, a więc osobę fizyczną, prawną lub jednostka organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która na mocy ustaw podatkowych podlega obowiązkowi podatkowemu. Wiele osób zapomina jednak, że kodeks karny skarbowy umożliwia przypisanie odpowiedzialności osobom zajmującym się sprawami gospodarczymi a w szczególności finansowymi podatnika. Na tej podstawie sprawcą oszustwa podatkowego może być nawet główny księgowy zatrudniony w spółce.  

Przedawnienie oszustwa podatkowego 

Z naszego doświadczenia wynika, że managerowie zamiast podjąć merytoryczną walkę z organami skarbowymi często liczą, że zarzucane im czyny się przedawnią. Taka taktyka ma jednak sporo minusów. Po pierwsze oszustwo podatkowe zakwalifikowane jako przestępstwo skarbowe przedawni się najwcześniej wraz z przedawnieniem uszczuplonego zobowiązania. Organy ścigania jednak o tym wiedzą, dlatego powszechną praktyką jest wszczynanie przez nich postępowań karnoskarbowych tuż przed upływem okresu przedawnienia. W ten sposób zyskują kolejne 10 lat okresu przedawnienia. Z taką praktyką można jednak walczyć.  

Oszustwo podatkowe na mniejszą kwotę przedawni się z upływem roku, ale wszczęcie postępowania karnego da organom ścigania dodatkowe 2 lata. Nie możesz też zapominać, że w latach 2020-2023 obowiązywały specjalne przepisy uchwalone w związku ze zwalczaniem pandemii koronawirusa i w tym okresie bieg przedawnienia pozostawał zawieszony.  

Co grozi za oszustwo podatkowe? 

Kara za oszustwo podatkowe uzależniona jest od kwoty uszczuplonego podatku. Jeżeli zmieścisz się w limicie wykroczenia, skończy się na grzywnie. Jeżeli jednak popełnisz przestępstwo skarbowe musisz liczyć się z surową karą grzywny, karą pozbawienia wolności a nawet obiema tymi karami łącznie. 

REFERENCJA NASZEGO KLIENTA
WWW.LEGAL500.COM

LEGAL500 - 2022

‘Fees are accurate, and sourcing is accurate too. Chmielniak Adwokaci support not only in litigation and white-collar crime cases but also in ongoing corporate matters and public procurement. If we talk about white collar crime, they are excellent and trustworthy. Team is at the highest level of quality.’
legal-500

Dlaczego warto współpracować z Kancelarią Chmielniak Adwokaci w sprawach o oszustwo podatkowe? 

Kancelaria Chmielniak Adwokaci to zespół specjalistów z zakresu prawa karnoskarbowego  wspieranego przez ekspertów podatkowych. Posiadamy bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw o oszustwa podatkowe, w tym tych najbardziej skomplikowanych – karuzele VAT. Możemy pomóc Ci już na etapie kiedy otrzymasz wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka. Omówimy z Tobą plan działania, przygotujemy Cię do złożenia zeznań  a jeżeli zostaną Ci przedstawione zarzuty zostaniemy z Tobą przez całe postępowanie. 


Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt