Prawo karne skarbowe
Czynny żal skarbowy
Polski system podatkowy uchodzi za jeden z najbardziej skomplikowanych. Nic dziwnego, że tylu menadżerom zdarza się naruszyć przepisy podatkowe. Najprostszym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności karnoskarbowej jest tzw. czynny żal skarbowy. Wielu menadżerów nie jest pewnych jak należy go złożyć.
Czym jest czynny żal skarbowy w kodeksie karnym skarbowym KKS?
Instytucja czynnego żalu skarbowego to nic innego jak zawiadomienie na piśmie organów skarbowych o popełnieniu przez siebie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Powinieneś wiedzieć, że nadrzędnym celem prawa karnego skarbowego jest nie tyle ukaranie sprawcy, co wyrównanie strat finansowych Skarbu Państwa. To dlatego urząd skarbowy przewiduje benefit dla każdego sprawcy czynu zabronionego, o którym organ nie wiedział. Jeżeli czynny żal będzie skuteczny to unikniesz odpowiedzialności karnej.
Jak napisać czynny żal?
Czynny żal karnoskarbowy nie musi zostać złożony przez Ciebie na piśmie, ale taka praktyka została utrwalona. Drugim rozwiązaniem jest złożenie czynnego żalu ustnie do protokołu, jednak takie rozwiązanie daje przedsiębiorcom mniejszą kontrolę nad przebiegiem czynności i generuje więcej problemów organizacyjnych. Jako zawiadamiający musisz opisać istotne okoliczności popełnienia czynu oraz ujawnić osoby, które z Tobą współdziałały. Musisz zatem opisać co zrobiłeś, w jaki sposób, kiedy, gdzie i z kim. Warto też odpowiedzieć na pytanie dlaczego.
Co trzeba zrobić żeby czynny żal skarbowy był skuteczny?
Poza opisaniem organom czynu zabronionego, który popełniłeś musisz dochować kilku innych obowiązków aby czynny żal został uznany za skuteczny. Najważniejszym z nich jest zapłata uszczuplonej należności podatkowej, złożenie przedmiotów podlegających przepadkowi lub zapłata równowartości pieniężnej tych ostatnich.
Czy każdy może skorzystać z czynnego żalu KKS?
Czynny żal skarbowy KKS przewiduje dla niemal wszystkich sprawców przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych. Z instytucji tej nie może skorzystać:
- sprawca kierowniczy,
- osoba polecająca wykonanie czynu poprzez wykorzystanie uzależnienia innej osoby od siebie,
- organizator lub kierujący zorganizowaną grupą przestępczą, jeżeli czynnego żalu nie złożył ze wszystkimi członkami grupy,
- prowokator czyli osoba nakłaniająca inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego w celu skierowania przeciwko niej postępowania o ten czyn zabroniony.
Do kiedy można skorzystać z czynnego żalu skarbowego?
Czynny żal urząd skarbowy uzna za nieskuteczny jeżeli:
- organ ścigania posiadał w dacie złożenia zawiadomienia wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego,
- zostanie złożony po rozpoczęciu przez organ ścigania kontroli lub innej podobnej czynności np. przeszukania zmierzającego do wykrycia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynności te okażą się bezowocne.
WWW.LEGAL500.COM
LEGAL500 - 2021
Czynny żal skarbowy - kancelaria Chmielniak Adwokaci
Na złożenie skutecznego czynnego żalu masz tylko jedną szansę. To dlatego warto powierzyć tą czynność specjalistom. Jeżeli przygotowane przez Ciebie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zostanie uznane za nieskuteczne, będziesz miał poważny problem. Wystarczy, że czynny żal złożysz w złym momencie, albo Twoje pismo nie będzie zawierało jednego istotnego elementu i zamiast uniknąć odpowiedzialności karnej sam ściągniesz na siebie uwagę organów ścigania. To dzięki Tobie organ ścigania będzie posiadał (prawie) wszystkie istotne okoliczności o popełnieniu przez Ciebie przestępstwa. To umożliwi organom ścigania pociągnięcie Cię do odpowiedzialności a jednocześnie uniemożliwi Ci złożenie skutecznego czynnego żalu.
Kancelaria Chmielniak Adwokaci posiada duże doświadczenie we wspieraniu managerów w składaniu czynnego żalu karnoskarbowego. Oferujemy pomoc dla przedsiębiorców, którzy podejrzewają, że mogli popełnić czyn zabroniony z kodeksu karnoskarbowego. Proponujemy sporządzenie profesjonalnej opinii podatkowej, której celem jest ustalenie czy do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego rzeczywiście doszło. W przypadku potwierdzenia, nasza rola polega na sporządzeniu za Twoją zgodą zawiadomienia o popełnieniu przez Ciebie czynu zabronionego.