Specjalizacje
Prawo karne skarbowe

Nielegalne gry hazardowe

Mimo, że organizacja nielegalnych gier hazardowych kojarzy się z podziemnymi kasynami, sprawcami tego przestępstwa może stać się każdy przedsiębiorca. Za nielegalne gry hazardowe mogą zostać uznane nawet niektóre promocje marketingowe lub imprezy integracyjne zorganizowane dla pracowników. Jako menadżer powinieneś być świadomy tego zagrożenia.  

Kiedy przedsiębiorcy mogą stać się sprawcami przestępstwa organizacji nielegalnych gier hazardowych? 

Przedsiębiorcy prześcigają się w akcjach marketingowych mających na celu przyciągnięcie i utrzymanie klientów, ale także pracowników. Niestety, realizacja takich pomysłów podlega czasem specjalnym przepisom, w tym ustawie o grach hazardowych. Przedsiębiorcy jednak często nie zdają sobie nawet z tego sprawy lub co gorsza lekceważą tę kwestię. Z naszego doświadczenia wynika, że problem ten dotyka najczęściej takich akcji jak:

  • organizacja loterii promocyjnych dla klientów nabywających towar lub usługę,
  • organizacja loterii pieniężnych lub fantowych dla klientów,  
  • organizacja gry hazardowej z nagrodami w ramach imprezy integracyjnej dla pracowników (np. pokera, ruletki lub bingo),
  • organizacja gry na automatach dla pracowników. 

Czy zabroniona jest tylko organizacja czy też udział w grach hazardowych? 

Kodeks karny skarbowy zabrania przede wszystkim organizowania gier hazardowych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji czy też zezwolenia. W niektórych przypadkach, gdy gra hazardowa ma charakter zagraniczny karę może ponieść także uczestnik. 

Czy gra w pokera ze znajomymi jest przestępstwem?  

Organizator gry w pokera w kręgu znajomych np. współpracowników może popełnić czyn zabroniony. Jeżeli jedyną nagrodą dla zwycięzcy będzie satysfakcja a uczestnictwo w grze nie będzie wiązało się z żadnymi opłatami to nikt nie poniesie odpowiedzialności. Jeżeli jednak uczestnicy dokonają jakiejś opłaty startowej a zwycięzca zgarnie tak stworzoną pulę, to taka gra nie będzie spełniać wymogów przewidzianych ustawą. Podobnie nielegalną grą będzie rozgrywka, w której organizator przewidział na rzecz zwycięzcy nagrodę pieniężną lub wartościową nagrodę rzeczową. 

Czy spółka może zorganizować grę hazardową dla swoich pracowników? 

Osoby prawne, jednostki organizacyjne a nawet osoby fizyczne mogą zorganizować niektóre gry hazardowe i losowe jak np. loterie fantowe lub grę w pokera. Legalna organizacja takiego przedsięwzięcia może wymagać jednak spełnienia szeregu wymogów. W zależności od rodzaju gier możesz być zmuszony do sporządzenia regulaminu, poinformowania o organizacji gier odpowiednich organów lub ograniczenia wartości oferowanych nagród.  

Co grozi za organizację i udział nielegalnych grach hazardowych? 

Organizowanie i udział w nielegalnych grach hazardowych może zostać zakwalifikowany zarówno jako przestępstwo skarbowe, jak i w mniejszych wagach jako wykroczenie skarbowe. O ile to ostatnie zagrożone jest tylko karą grzywny, to sprawcom przestępstw skarbowych grozi nawet kara pozbawienia wolności do lat 3.  

REFERENCJA NASZEGO KLIENTA
WWW.LEGAL500.COM

LEGAL500 - 2020

‘Lukasz Chmielniak possesses not just incredible legal knowledge, but can be easily reached and provides solid, practical solutions. He is totally trustworthy, reliable and goes the extra-mile for the clients.‘
legal-500

Jak przebiega współpraca w sprawach dotyczących nielegalnych gier hazardowych? 

Możemy pomóc Ci już na etapie planowania zorganizowania gry hazardowej lub innej gry losowej. Zespół naszych ekspertów zweryfikuje czy planowana przez Ciebie akcja marketingowa wymaga spełnienia dodatkowych wymogów a w przypadku potwierdzenia pomożemy Ci ich dochować. Jeżeli już zorganizowałeś grę hazardową, ale nie jesteś pewny jej legalności dokonamy niezbędnej weryfikacji a w razie konieczności pomożemy przygotować tzw. czynny żal. Jeżeli Twoją działalnością zainteresowały się natomiast organy ścigania przygotujemy Cię do złożenia odpowiednich wyjaśnień i będziemy bronić Cię przed sądem.  

Dlaczego warto współpracować z nami w sprawach karnych dotyczących nielegalnych gier hazardowych? 

Kancelaria Chmielniak Adwokaci to zespół specjalistów z zakresu prawa karnego skarbowego. Posiadamy bogate doświadczenie w sprawach dotyczących organizacji nielegalnych gier hazardowych zarówno przez nieświadomych przedsiębiorców, jak i tych działających przed laty w szarej strefie automatów do gier. Zjawisko nielegalnego hazardu jest też przedmiotem naszych licznych medialnych publikacji, w tym zwłaszcza raportu dotyczącego urządzania gier na automatach o niskich wygranych. 


Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt