Prawo karne gospodarcze
Przestępstwa przeciwko wierzycielom
Codziennością przedsiębiorcy jest zawieranie umów z kontrahentami. Często zdarza się, że jedni jedna ze stron umowy nie wywiązuje się z nałożonych na nią obowiązków. Nie każde niewykonanie umowy jest przestępstwem. Wierzyciel może i powinien przede wszystkim dochodzić swoich roszczeń na drodze cywilnoprawnej. Jeżeli jednak dłużnik podejmuje świadome działania utrudniając wierzycielowi zaspokojenie roszczeń, w grę wchodzą przepisy karne.
Działanie na szkodę wierzycieli – jakie przestępstwa przewiduje kodeks karny?
Kodeks karny przewiduje trzy zasadnicze przestępstwa związane z działaniem na szkodę wierzycieli: Udaremnienie lub uszczuplenie zaspokojenia wierzyciela, pozorne bankructwo oraz faworyzowanie wierzycieli.
Udaremnienie lub uszczuplenie zaspokojenia wierzyciela (art. 300 k.k.)
Czyn zabroniony stypizowany w art. 300 k.k. polega na umyślnym udaremnieniu lub uszczupleniu zaspokojenia wierzyciela przez dłużnika, który jest zagrożony niewypłacalnością lub upadłością. Działania dłużnika mogą polegać na usuwaniu, ukrywaniu, zbywaniu, darowaniu, niszczeniu, rzeczywistym lub pozornym obciążaniu albo uszkadzaniu składniki swojego majątku. Nieuczciwe praktyki dłużnika mogą również polegać na udaremnianiu wykonania orzeczenia sądowego. Za popełnienie przestępstwa niezaspokojenia roszczeń wierzyciela, sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast jeżeli sprawca wyrządził szkodę wielu wierzycielom, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8.
Pozorne bankructwo (art. 301 k.k.)
Popełnienie przestępstwa bankructwa może nastąpić w dwóch sytuacjach, obejmujących dwa różne zachowania sprawcy.
Po pierwsze, działanie dłużnika może polegać na udaremnianiu lub ograniczaniu zaspokojenia wierzycieli w ten sposób, że sprawca tworzy w oparciu o przepisy prawa nową jednostkę gospodarczą i przenosi na nią składniki swojego majątku. Za takie działanie sprawcy można wymierzyć karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Po drugie, dłużnik podlega odpowiedzialności karnej za umyślne doprowadzenie do swojej upadłości lub niewypłacalności w sytuacji, gdy jest dłużnikiem kilku wierzycieli. W takiej sytuacji sprawcy grozi taka sama kara jak w pierwszym wypadku – kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu. Niższa kara przewidziana jest dla sprawcy, który w sposób lekkomyślny doprowadził do swojej upadłości lub niewypłacalności. W szczególności chodzić będzie o takie działania, jak trwonienie części składowych majątku, zaciąganie zobowiązań lub zawieranie transakcji oczywiście sprzecznych z zasadami gospodarowania. W takiej sytuacji sprawcy grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Faworyzowanie wierzycieli
Przestępstwo faworyzowania wierzycieli polega na spłacaniu lub zabezpieczaniu roszczeń niektórych tylko wierzycieli ze szkodą dla pozostałych. W praktyce może polegać np. na uregulowaniu zobowiązań wyłącznie wobec jednego wierzyciela, w sytuacji gdy dłużnik posiada ich kilku lub kilkunastu. Działając zgodnie z prawem dłużnik powinien zaspokajać każdego z nich równomiernie. W przeciwnym razie, niezaspokojeni wierzyciele pozostają poszkodowani. Faworyzowanie wierzycieli zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
WWW.LEGAL500.COM
LEGAL500 - 2020
Współpraca z kancelarią Chmielniak Adwokaci w sprawach związanych z przestępstwami przeciwko wierzycielom
W sytuacji postawienia zarzutu związanego z przestępstwami przeciwko wierzycielom, ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się prawnikiem specjalizującym się w sprawach karnych gospodarczych. Zarzut dotyczący zamierzonego działania na szkodę wierzycieli może okazać się niezasadny, dotykając uczciwego przedsiębiorcy. W takiej sytuacji kluczowe będzie podjęcie obrony na jak najwcześniejszym etapie postępowania. Nasi eksperci zapewnią Ci kompleksowe wsparcie w toku całego procesu. W pierwszej kolejności dokładnie przeanalizują Twoją sytuację prawną oraz starannie opracują strategię obrony. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie i co istotne, poza fachową wiedzą prawną doskonale rozumiemy mechanizmy rynkowe, co pozwala nam na skuteczną obronę interesów klienta. Reprezentujemy również pokrzywdzonych, gdy chodzi o działanie na szkodę wierzycieli. Kancelaria Chmielniak Adwokaci zapewni profesjonalne wsparcie na każdym etapie – poinformujemy Cię o możliwościach ochrony Twoich interesów i dochodzenia roszczeń, sporządzimy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz zapewnimy reprezentację przed organami ściągania i sądami.
Dlaczego warto współpracować z kancelarią Chmielniak Adwokaci w sprawach o działanie na szkodę wierzycieli?
Kancelaria Chmielniak Adwokaci posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw związanych z przestępstwami przeciwko wierzycielom. Z powodzeniem bronimy przedsiębiorców oraz menadżerów oskarżonych o przestępstwa na szkodę wierzycieli. Wąska specjalizacja, znajomość realiów rynkowych oraz specyfiki poszczególnych branż, pozwala nam na sprawne działanie w ochronie interesów klienta. Zdajemy sobie sprawę, że przewlekłość postępowania może negatywnie wpływać na relacje biznesowe oraz wizerunek przedsiębiorcy. Dlatego aktywnie działamy w toku całego postępowania, dążąc do szybkiego zakończenia sprawy. Z powodzeniem reprezentujemy również interesy osób pokrzywdzonych nieuczciwym działaniem dłużników, zapewniając pomoc w dochodzeniu roszczeń. Jeżeli potrzebujesz pomocy w podobnej sprawie, skontaktuj się z nami.