Specjalizacje
Prawo karne gospodarcze

Kradzież tajemnicy przedsiębiorstwa

Coraz częściej przedsiębiorcy inwestują w rozwój technologii i specjalistycznej wiedzy oraz gromadzą informacje branżowe, które mają stanowić ich przewagę konkurencyjną nad pozostałymi uczestnikami rynku. Świadomy przedsiębiorca wraz z rozwojem swojego biznesu powinien jednocześnie zadbać o jego ochronę, a szczególnie o tajemnice swojego przedsiębiorstwa, które w większości przypadków mają istotną wartość ekonomiczną i stanowią gotowy przepis na sukces. 

 Czym jest tajemnica przedsiębiorstwa? 

Definicja tajemnicy przedsiębiorstwa została uregulowania w art. 11 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności.  

Aby zatem uznać daną informację za tajemnice przedsiębiorstwa musi ona spełnić łącznie trzy warunki: 

  • powinna być poufna, tj. niedostępna albo trudno dostępna dla osób z danej dziedziny działalności, branży czy rynku,
  • posiada odpowiednią wartość gospodarczą,  
  • jest odpowiednio zabezpieczona w celu zachowania jej w poufności. 

 Tajemnica przedsiębiorstwa - przykłady: 

  • oprogramowanie oraz wewnętrzy system organizacji pracy,
  • know how technologii,
  • biznesplan inwestycji,
  • informacje ujawnione w czasie negocjacji i treść ofert,
  • polityka cenowa,
  • dane zawarte w umowach z kontrahentami.  

Czy można ukraść tajemnicę przedsiębiorstwa? 

Ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa stanowi przede wszystkim delikt nieuczciwej konkurencji, który pociąga za sobą odpowiedzialność cywilną. Z drugiej strony kradzież tajemnicy przedsiębiorstwa jest przestępstwem, o którym mowa w art. 23 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. 

Kradzież tajemnicy przedsiębiorstwa to nic innego jak wykorzystywanie we własnej działalności gospodarczej informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa jak i ujawnienie ich innej osobie, wbrew ciążącemu obowiązkowi ochrony tych informacji w stosunku do przedsiębiorcy którego te informacje dotyczą lub które do niego należą. Sprawcą tego przestępstwa będzie także ten kto bezprawnie uzyskał informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa i następnie ujawnił ją innej osobie lub wykorzystał we własnej działalności gospodarczej. Ważne jest aby takie działanie wyrządziło pokrzywdzonemu przedsiębiorcy poważną szkodę, tylko wówczas będziemy mogli mówić o przestępstwie. 

Na marginesie należy wspomnieć, że podobne przestępstwo jest również uregulowane w kodeksie karnym w art. 266, przy czym w przypadku tego przestępstwa nie ma znaczenia fakt wyrządzenia pokrzywdzonemu przedsiębiorcy poważnej szkody. 

Jaka grozi odpowiedzialność karna za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa? 

Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa w każdym przypadku zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Co istotne jeśli wskutek takiego przestępstwa została wyrządzona szkoda, to sąd może nałożyć na sprawcę obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej w wyniku naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa.  

Jak chronić tajemnicę przedsiębiorstwa? 

Choć tajemnice naszego przedsiębiorstwa i istotne informacje o naszym biznesie chronione są przez odpowiednie przepisy prawa, to nie powinniśmy rezygnować z własnych działań. 

Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa w biznesie powinna rozpocząć się już na początku jego tworzenia, tj. przede wszystkim od zorganizowania skutecznego systemu ochrony informacji w przedsiębiorstwie. System ochrony informacji powinny tworzyć nie tylko polityki, regulaminy i odpowiednie postanowienia umowne, do których zazwyczaj sięga się w momencie wystąpienia naruszenia lub sporu, ale przede wszystkim odpowiednio wyszkolony personel w zakresie skutecznej ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa. Ważne jest aby wszyscy uczestnicy naszego biznesu, począwszy od pracowników a kończąc na naszych kontrahentach, posiadali odpowiednią świadomość i byli odpowiednio zaangażowani w ochronę informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. 

REFERENCJA NASZEGO KLIENTA
WWW.LEGAL500.COM

LEGAL500 - 2023

'A professional practice with the highest quality of services. They are strong in the field of corporate disputes and corporate and criminal liability of managers, which is not so common in the market.’
legal-500

Jak kancelaria Chmielniak Adwokaci może Ci pomóc w sprawach o kradzież tajemnicy przedsiębiorstwa? 

Zespół Chmielniak Adwokaci oferuje Ci pomoc na każdym etapie prowadzenia sprawy, zarówno na etapie toczącego się już postępowania karnego jak i na etapie oceny danego zachowania pod kątem naruszenia prawa.  

Pomoc adwokata jest wskazana w zasadzie we wszystkich rodzajach spraw, należy pamiętać, że sprawy cywilne o naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa bardzo szybko mogą wejść na tory postępowania karnego, albowiem to samo naruszenie może być rozpatrywane zarówno pod kątem cywilnym jak i karnym. 

Dlaczego warto współpracować z kancelarią Chmielniak Adwokaci w sprawach o kradzież tajemnicy przedsiębiorstwa? 

Kancelaria Chmielniak Adwokaci posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw o naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Nasz zespół skutecznie angażował się w postępowania o tego typu przestępstwa, gdzie reprezentował oskarżonych jak i pokrzywdzonych tego rodzaju działaniem.  

Jeśli jesteś podejrzany w sprawie o naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa albo chcesz skutecznie chronić się przed tego rodzaju przestępstwami i zorganizować w swoim przedsiębiorstwie skuteczny system ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, na dole strony znajdziesz informacje jak się z nami skontaktować. 


Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt