Prawo karne skarbowe
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności k.k.s.
Chciałeś uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej składając czynny żal, ale coś poszło nie tak? Spóźniłeś się? Ciągle możesz uniknąć prawomocnego skazania i statusu osoby karanej. Rozwiązaniem dla Ciebie jest dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.
Czym jest dobrowolne poddanie się odpowiedzialności w KKS?
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności to instytucja wyjątkowa dla prawa karnego skarbowego. Nie posiada ona swojego odpowiednika w prawie karnym powszechnym. Dobrowolne poddanie odpowiedzialności KKS kwalifikuje jako środek karny. W praktyce jest czymś pomiędzy czynnym żalem a dobrowolnym poddaniem się karze, z którym często jest mylona.
Jeżeli dopuściłeś się wykroczenia skarbowego lub przestępstwa skarbowego zagrożonego tylko karą grzywny i dobrowolnie uregulujesz swoje zobowiązania względem Skarbu Państwa, możesz uniknąć statusu osoby karanej. Mechanizm ten zadziała także wtedy gdy zdecydujesz się na współpracę z organami ścigania już gdy będą one miały udokumentowane popełnienie przez Ciebie czynu zabronionego.
Co trzeba zrobić żeby dobrowolnie poddać się odpowiedzialności?
Nie musisz przyznawać się do winy aby móc skorzystać z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności. Twoja wina w oczach organów ścigania i okoliczności popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego nie mogą jednak budzić wątpliwości. Musisz także dokonać kilku obowiązków fiskalnych a mianowicie:
- uiścić w całości wymagalną należność publicznoprawną, jeżeli popełniając czyn zabroniony ją uszczupliłeś,
- zapłacić równowartość co najmniej najniższej kary grzywny grożącej za dany czyn zabroniony,
- wyrazić zgodę na przepadek przedmiotów,
- uiścić co najmniej zryczałtowaną równowartość kosztów postępowania.
Czy każdy może dobrowolnie poddać się odpowiedzialności?
Niestety, z korzyści wynikających tej instytucji nie może skorzystać sprawca każdego przestępstwa skarbowego. Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie jest możliwe:
- dla sprawców przestępstw skarbowych zagrożonych karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności,
- dla sprawców przestępstw skarbowych popełnionych, do których zastosowanie ma nadzwyczajne obostrzenie kary,
- jeżeli zgłoszono interwencję co do przedmiotu podlegającego przepadkowi.
Zalety dobrowolnego poddania się odpowiedzialności
Główną zaletą dobrowolnego poddania się odpowiedzialności jest zachowanie statusu osoby niekaranej. Prawomocny wyrok o zezwoleniu na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Karnego. Dodatkowo, możesz liczyć na łagodniejsze potraktowanie przez organy ścigania i sąd. Mówiąc wprost: nie tylko unikniesz wpisu do Krajowego Rejestru Karnego, ale jeszcze zaoszczędzisz na grzywnie.
WWW.LEGAL500.COM
LEGAL500 - 2020
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności - adwokat
W przeciwieństwie do instytucji czynnego żalu, dobrowolne poddanie się karze nie jest gwarantowanym benefitem. Skorzystanie z tej instytucji uzależnione jest od dobrej woli organów ścigania, a następnie sądu. W praktyce, konieczne jest podjęcie negocjacji z oskarżycielem publicznym. Celem tych rozmów jest uzyskanie zgody na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, a także uzgodnienie wymiaru grzywny akceptowalnej dla obu stron. Negocjacje prowadzone są w ramach zwykłego postępowania karnoskarbowego, dlatego też warto skorzystać z pomocy adwokata.
Kancelaria Chmielniak Adwokaci posiada bogate doświadczenie w reprezentacji managerów, którzy wyrazili wolę dobrowolnego poddania się odpowiedzialności. Oferujemy wsparcie w negocjacjach prowadzonych ze skarbowymi organami ścigania oraz reprezentację w postępowaniu sądowym. Po uzgodnieniu wymiaru grzywny, nasi eksperci pokierują Cię krok po kroku abyś uniknął prawomocnego skazania.