Prawo karne
Groźby i stalking
Kumulacja z pozoru niewinnych działań, np. natarczywego wysyłania SMS-ów, wiadomości e-maili, wykonywania telefonów, wysyłania niechcianych prezentów, nachodzenia w miejscu pracy lub zamieszkania może zostać uznana za przejawy nękania, a przez to i stalkingu. Niestety, w niektórych przypadkach działania stalkerów przybierają agresywniejszą postać, m.in. gróźb karalnych rozpowszechnianych zwłaszcza za pomocą portali społecznościowych oraz komunikatorów internetowych. Jeżeli jesteś ofiarą takich działań musisz jak najszybciej im przeciwdziałać, zanim stalker podejmie się realizacji gróźb.
Na czym polega stalking?
Przestępstwo stalkingu polega na uporczywym nękaniu innej osoby, powodując wzbudzenie poczucia zagrożenia, poniżenia lub udręczenia albo też istotnym naruszaniu jej prywatności. Stalking może również polegać na podszywaniu się pod inną osobę. Dla pociągnięcia do odpowiedzialności karnej nie jest konieczne, aby stalker zachowywał się w sposób agresywny. Wykazać należy jednak, że nękanie ma charakter uporczywy – co oznacza, że polega na nieustannym oraz istotnym naruszaniu wolności osobistej oraz prywatności pokrzywdzonego. Działania stalkera mogą się wydawać pozornie nieszkodliwe, zwłaszcza dla osoby postronnej, która nie zna kontekstu sytuacji oraz postrzega określone zachowania w oderwaniu od ich ciągłości i uporczywości. Dopiero analiza całokształtu okoliczności sprawy pozwala na stwierdzenie, czy w danej sytuacji mamy do czynienia z popełnieniem przestępstwa.
Co należy rozumieć przez groźbę karalną?
Jedną z najczęstszych form stalkingu są groźby karalne. Przez groźbę karalną należy rozumieć zapowiedź popełnienia przestępstwa na szkodę osoby, do której jest kierowana lub jej osoby najbliższej. Może zostać wyrażona w jakikolwiek sposób – ustny, pisemny a nawet dorozumiany, o ile pozwala na jej dotarcie do pokrzywdzonego. Dla przypisania sprawcy odpowiedzialności za groźbę karalną konieczne jest wykazanie skutku, w postaci wystąpienia u osoby zagrożonej uzasadnionej obawy, że może ona zostać spełniona. Nie ma przy tym znaczenia, czy sprawca rzeczywiście miał zamiar zrealizowania groźby.
Jaka kara grozi za stalking oraz groźby karalne?
Przestępstwo użycia groźby karalnej zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 3. Surowszej odpowiedzialności karnej podlega sprawca stalkingu. Za uporczywe nękanie innej osoby grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do lat 8. Jeżeli skutkiem takiego działania jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do lat 15.
WWW.LEGAL500.COM
LEGAL500 - 2023
Jak kancelaria Chmielniak Adwokaci może Ci pomóc w sprawach związanych z groźbami karalnymi oraz stalkingiem?
Sprawy karne związane z groźbami karalnymi oraz stalkingiem są bardzo trudne dla ofiar takich działań. Często są związane z dużym ładunkiem emocjonalnym, strachem oraz stresem. Dodatkowo, osoby pokrzywdzone nierzadko muszą się mierzyć z brakiem zrozumienia ze strony otoczenia oraz organów wymiaru sprawiedliwości. Wsparcie doświadczonego adwokata będzie w takiej sytuacji nieocenione. Zdajemy sobie sprawę, że są to sprawy wymagające szczególnego podejścia. Nasi specjaliści zapewniają pełne wsparcie w toku sprawy, zabezpieczając Twoje interesy na każdym polu oraz starannie przygotowując Cię do każdej czynności procesowej. Przeanalizujemy Twoją sytuację, pomożemy Ci zgromadzić niezbędne dowody oraz opracujemy indywidualną strategię działania. Ze strony naszych specjalistów możesz liczyć na stały kontakt oraz fachową opiekę prawną, co pozwala na minimalizację stresu związanego z toczącym się postępowaniem. Skutecznie reprezentujemy zarówno osoby pokrzywdzone, jak i bronimy praw osób niesłusznie oskarżonych o popełnienie przestępstw związanych z użyciem gróźb karalnych oraz stalkingiem. Wąska specjalizacja oraz znajomość procedur pozwalają nam na sprawne działanie w obronie interesów naszych klientów.