Specjalizacje
Prawo karne międzynarodowe

Czerwona nota i ściganie przez Interpol

Ściganie przez Interpol jest jednym z istotnych elementów ścigania w sprawach o poważne przestępstwa, w tym przestępstwa gospodarcze. Ważną rolę odgrywają w tym noty, które stanowią rodzaj listu gończego, w szczególności czerwona nota. Wniosek organów ścigania skierowany do Interpolu może zostać wycofany na skutek działań podjętych przez obronę, w szczególności w związku ze staraniami o uzyskanie listu żelaznego.

Czym jest Interpol?

INTERPOL (ang. International Criminal Police Organization) to międzynarodowa organizacja policji, która wspiera organy ścigania w walce z wszelkimi formami przestępczości w 196 krajach członkowskich. Sekretariat Generalny koordynuje codzienne działania i pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Sekretariat stanowi centralny punkt kontaktowy dla Krajowych Biur Interpolu. Organizacja łączy kraje za pomocą systemu I-24/7, umożliwiając dostęp do baz danych i usług w czasie rzeczywistym.  

Interpol zapewnia krajowym służbom wsparcie śledcze, szkolenia i koordynuje sieci ekspertów w różnych dziedzinach przestępczości. Skupia się na walce z terroryzmem, cyberprzestępczością, przestępczością zorganizowaną oraz przestępczością finansową i korupcją, monitorując jednocześnie przyszłe trendy przestępczości. Interpol zapewnia zaawansowaną technologicznie infrastrukturę wsparcia technicznego i operacyjnego, umożliwiając policji na całym świecie sprostanie wyzwaniom przestępczości XXI wieku. Polska Policja funkcjonuje w międzynarodowych strukturach policyjnych Interpol od 1923 r. (z wyłączeniem lat 1952-1990). 

Czym jest czerwona nota, dyfuzja i ściganie przez Interpol?

Ważną rolę w ściganiu przestępstw spełniają tzw. noty Interpolu, które stanowią rodzaj listu gończego. Istnieje sześć kategorii not: czerwona (Red Notice), żółta (Yellow Notice), niebieska (Blue Notice), czarna (Black Notice), zielona (Green Notice), pomarańczowa (Orange Notice), fioletowa (Purple Notice) oraz specjalna nota Interpol-ONZ (INTERPOL–United Nations Security Council Special Notice). 

Czerwona nota to wniosek skierowany do organów ścigania na całym świecie o zlokalizowanie i zatrzymanie osoby w oczekiwaniu na ekstradycję, wydanie lub inne podobne działania prawne. Należy zaznaczyć, że czerwona nota nie jest międzynarodowym nakazem aresztowania. Osoby te są poszukiwane przez kraj członkowski lub międzynarodowy trybunał. Kraje członkowskie stosują własne przepisy prawne, decydując o aresztowaniu osoby. Fragmenty czerwonych not są publikowane w systemie informatycznym oraz na stronie internetowej Interpolu na wniosek zainteresowanego kraju członkowskiego, gdy potrzebna jest pomoc publiczna w zlokalizowaniu osoby lub gdy osoba może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.  

W ramach systemu Interpolu funkcjonuje również instrument zwany dyfuzją. Ma on mniej sformalizowany charakter. Wydawany jest przez Krajowe Biuro Interpolu i rozpowszechniany przez Interpol do wskazanych państw członkowskich. Dyfuzja to międzynarodowy wniosek o współpracę lub ostrzeżenie, wysyłane przez Krajowe Biuro Interpolu do odpowiednich biur w innych krajach, który jest jednocześnie rejestrowany w bazie danych Interpolu. Dane dot. dyfuzji nie są publikowane na stronie internetowej Interpolu. Również dyfuzje oznaczane są kolorystycznie. W systemie Interpolu funkcjonują dyfuzje o następujących kolorach: czerwona, żółta, niebieska, zielona i czarna.  

Kiedy można ścigać kogoś czerwoną notą przez Interpol? 

Wbrew obiegowemu przekonaniu funkcjonariusze Interpolu nie ścigają tylko zbrodniarzy wojennych i terrorystów. Celem działania Interpolu jest zwalczanie przestępczości międzynarodowej, toteż w kręgu zainteresowań tego organu znajdują się także przemytnicy, fałszerze dokumentów czy osoby zaangażowane w pranie brudnych pieniędzy lub przestępczość narkotykową i zorganizowaną. Oznacza to, że nawet jako osoba prowadząca legalny biznes możesz zostać nieświadomie wciągnięty w przestępczy proceder i stać się ściganym przez Interpol.

Czy możliwe jest uchylenie ścigania czerwoną notą przez Interpol?

Zarówno dyfuzja, jak i czerwona nota nie mają charakteru bezwzględnie wiążącego. To do konkretnego państwa należy decyzja, czy uwzględni wolę wnioskującego państwa i dokona zatrzymania ściganej osoby. Co istotne, niepodjęcie czynności w związku z wystawioną czerwoną notą lub dyfuzją nie wpływa na jej obowiązywanie. Inne państwo, na terytorium którego znajdzie się ścigana osoba, nadal może ją zatrzymać i przeprowadzić postępowanie ekstradycyjne. Zarówno czerwona nota, jak i dyfuzja obowiązują do czasu ich odwołania przez państwo wnioskujące lub do momentu ich uchylenia przez Interpol. 

Jak można sprawdzić, czy jest się poszukiwanym czerwoną notą przez Interpol?

Czerwone nowy wydaje Sekretariat Generalny Interpolu na wniosek Krajowego Biura Interpolu. Informacje w tym zakresie publikowane są stronie internetowej Interpolu.

Jak przebiega współpraca z kancelarią w sprawach dotyczących ścigania przez Interpol? 

Zespół naszych ekspertów pozostaje w gotowości do podjęcia rozmów z krajowymi i zagranicznymi organami ścigania. Naszym nadrzędnym celem jest uniknięcie zastosowania wobec Ciebie tymczasowego aresztowania oraz wydania Cię organom ścigania innemu krajowi. Aby uzyskać taką gwarancję będziemy w razie potrzeby zabiegać o wydanie dla Ciebie listu żelaznego. W przypadku wydania czerwonej noty Interpolu lub dyfuzji podejmiemy się Twojej obrony w toczącym się postępowaniu. 

REFERENCJA NASZEGO KLIENTA
WWW.LEGAL500.COM

‘The team is professional with great experience. They present qualifications and experience as well as an ability to bring together inter-sector knowledge. They are fully engaged in client matters.’
legal-500

Dlaczego warto współpracować z nami w sprawach karnych dotyczących ścigania przez Interpol?

Kancelaria Chmielniak Adwokaci posiada doświadczenie w świadczeniu pomocy w sprawach karnych dla osób ściganych czerwoną notą Interpolu i reprezentacji osób w toczącym się w tym zakresie postępowaniu. Nasi specjaliści prowadzili skuteczne negocjacje z zagranicznymi oraz krajowymi organami ścigania celem uniknięcia aresztowania osób ściganych przez Interpol. Doradzaliśmy także polskim obywatelom przebywającym za granicą kraju, wobec których wszczęto procedury ekstradycyjne.   


Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt