Aktualność

ZWYCIĘSTWO CHMIELNIAK ADWOKACI

nowy 862x572 (1)

Kancelaria Chmielniak Adwokaci reprezentowała dużą firmę specjalizującą się w międzynarodowym drogowym przewozie towarów. Sprawa dotyczyła zakresu odpowiedzialności przewoźnika za zaginiony w transporcie towar podlegający podatkowi akcyzowemu.

Klient przy realizacji dostawy alkoholu ze Szkocji do Łotwy skorzystał z usług podwykonawcy. Podczas nocnego odpoczynku kierowcy na parkingu strzeżonym doszło do kradzieży kilku palet whisky.

Sprzedawca alkoholu skorzystał z procedury zawieszonego poboru akcyzy przez co wartość przewożonego towaru była aż pięciokrotnie niższa niż rynkowa. Po dostawie organy podatkowe nakazały zapłatę podatku akcyzowego od całego przewożonego towaru, także tego skradzionego. Powstały spór dotyczył tego, czy przewoźnik - podwykonawca odpowiada tylko za rynkową wartość przewożonego towaru czy jest zobowiązany także do pokrycia kosztów naliczonej później akcyzy.

Sprawa miała charakter precedensowy, ponieważ nigdy wcześniej żaden polski sąd nie rozstrzygał podobnej sprawy. Podstawą dochodzenia roszczeń była międzynarodowa Konwencja CMR, co jednak tylko komplikowało toczący się proces. Podobnymi sprawami zajmowały się co prawda sądy w innych krajach, ale orzecznictwo europejskie pozostaje ze sobą sprzeczne.

W październiku 2023 roku jeden z polskich sądów przyznał nam finalnie rację, że wysokość naliczonego od skradzionego towaru podatku akcyzowego wchodzi w skład innych wydatków związanych z przewozem towarów i zasądził na rzecz naszego klienta całość żądanej kwoty.

Sprawa prowadzona była przez adw. Mariusza Paliana.

Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt