Aktualność

WYGRANA W SPRAWIE KARUZELI VAT

Wygrana w sprawie karuzeli VAT - aktualności dotyczące Kancelarii Chmielniak Adwokaci. Wejdź i przeczytaj!

Umorzenie sprawy, po przedstawieniu przez Prokuraturę zarzutów, związanych z udziałem w karuzeli VAT oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 

Naszemu Klientowi przedstawiono zarzuty związane z udziałem w karuzeli VAT, związanej z obrotem panelami fotowoltaicznymi. Wysokość transakcji opisanych w zarzutach wynosiła łącznie powyżej 170 milionów złotych. Klientowi przedstawiono równolegle zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.  

Rodzina Klienta zgłosiła się do Kancelarii po skierowaniu do Sądu wniosku aresztowego. Już na skutek pierwszych czynności Kancelarii Klient został zwolniony z aresztu, a sąd aresztowy umożliwił wpłatę poręczenia majątkowego. 

Jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego Kancelaria poświęciła kilkadziesiąt godzin na szczegółową analizę wyjaśnień współpodejrzanych oraz zeznań świadków, z których wynikało, że udział Klienta w sprawie był przypadkowy i nieświadomy. Analiza ta skutkowała złożeniem obszernego wniosku o umorzenie postępowania. W toku sprawy zawnioskowaliśmy o uzyskanie dodatkowych wyjaśnień od podejrzanego w celu pełniejszego opisania jego roli w sprawie. Po kilkukrotnych przesłuchaniach, w których aktywnie uczestniczyliśmy, Prokurator podjął ostatecznie słuszną decyzję o umorzeniu śledztwa. 

Jesteśmy przekonani, że natychmiastowe podniesienie wszystkich istotnych okoliczności sprawy pozwoliło uniknąć skierowania przez Prokuraturę aktu oskarżenia. Z chwilą wpłynięcia aktu oskarżenia do sądu, zwłaszcza w złożonych sprawach z udziałem wielu osób, istnieje ryzyko, że sąd może nie uwzględnić w pełni wszystkich korzystnych dowodów dotyczących każdego oskarżonego. Zdarza się, że w tego rodzaju sprawach sądy przyjmują twierdzenia oskarżenia bez należytego sceptycyzmu, co potwierdzają ogólnopolskie statystyki publikowane przez Prokuraturę Krajową, wskazujące na wyjątkowo wysoki odsetek skazań (98%).

Wierzymy, że aktywność i szybkość w działaniu są kluczowe. Rzetelna obrona jest niezbędna, aby zapewnić, że prawda zostanie skutecznie przedstawiona i obroniona.

Sprawę prowadził adw. Łukasz Breguła przy pomocy apl. adw. Wiktorii Kawy. 

Obrona w sprawach o złożone przestępstwa podatkowe jest naszą specjalizacją. Więcej na ten temat w zakładce prawo karne skarbowe

Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt