Aktualność

ZAWIESZONA AKCYZA POWIĘKSZA SZKODĘ W TRANSPORCIE MIĘDZYNARODOWYM

Zawieszona akcyza powiększa szkodę w transporcie międzynarodowym - Aktualności Kancelaria Chmielniak Adwokaci

Przedsiębiorcy powszechnie korzystają z możliwości zawieszenia poboru podatku akcyzowego przy transporcie międzynarodowym. Problem powstaje gdy w trakcie takiego transportu dojdzie do kradzieży przewożonego towaru a organy podatkowe naliczą od niego akcyzę. 

Szczególne wątpliwości jeszcze do niedawna budził zakres odpowiedzialności przewoźnika na gruncie przepisów Konwencji CMR. Uległo to zmianie po publikacji przełomowego wyroku Sądu Rejonowego w Suwałkach, ponieważ po raz pierwszy to polski sąd zajął stanowisko w takiej sprawie. Dotychczas głos w tej dyskusji zabierały sądy innych krajów europejskich, ale ich stanowisko nie było jednolite. Jedne uważały, że podmiotem odpowiedzialnym za zapłatę akcyzy jest wyłącznie nadawca. Inne, że do wyrównania wydatków akcyzowych zobowiązany jest przewoźnik.

Polski Sąd stwierdził, że zawieszona akcyza powiększa szkodę w transporcie międzynarodowym, tym samym przyznając prawo właścicielowi towaru do dochodzenia jej zapłaty od przewoźnika. Zapadły w Suwałkach wyrok stanowi potwierdzenie brytyjskiej, francuskiej i belgijskiej linii orzeczniczej a stanowi zaprzeczenie austriackiej i niemieckiej.

Więcej o powodach i kulisach tego rozstrzygnięcia w artykule Mariusza Paliana w wydaniu papierowym i elektronicznym dziennika Rzeczpospolita.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule w 

Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt