Aktualność

PRZETARGI POD LUPĄ PROKURATORA

Przetargi pod lupą prokuratora - Aktualności Kancelaria Chmielniak Adwokaci

Po ostatnich zmianach w k.k. łatwiej o zarzuty karne za działania w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych. Za takie przestępstwa grożą też surowsze kary – publikacja dla Rzeczpospolita. 

Na początku tego miesiące weszły w życie przepisy nowelizujące k.k. W przepisach tych dokonano poważnych zmian dotyczących surowości kar, które wymierzyć mogą sądy za przestępstwa gospodarcze.  

Oprócz tych zmian ustawodawca zdecydował się również dokonać istotnej modyfikacji w sferze przestępstw przetargowych (art. 305 k.k.). Zmiany te nie polegają wyłącznie na zwiększeniu surowości kar, ale także na poszerzeniu pola penalizacji. Przedsiębiorcy koniecznie powinni zapoznać się z tymi zmianami.  

Nowe przepisy kryminalizują aktywności podejmowane już nie tylko w przetargach publicznych, ale również przetargach i aukcjach prywatnych.  Ponadto, karalne jest nie tylko utrudnianie lub zmowa w przetargu, ale także w ramach innych trybów ubiegania się o udzielnie zamówienia publicznego.  

Więcej w artykule Marcina Klonowskiego w wydaniu papierowym i elektronicznym dziennika Rzeczpospolita. 

Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt