Aktualność

BLOKADY RACHUNKÓW BANKOWYCH DOPROWADZAJĄ FIRMY DO UPADKU - POTRZEBNE ZMIAN

Blokady rachunków bankowych doprowadzają firmy do upadku - potrzebne zmian - aktualności dotyczące Kancelarii Chmielniak Adwokaci. Wejdź i przeczytaj!

W trakcie długiego weekendu ukazał się komentarz adw. Mariusza Paliana udzielony dla prawo.pl dotyczący nadużywania blokad rachunków bankowych.

Już w ubiegłym roku Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z apelem o podjęcie prac nowelizacyjnych mających na celu wyeliminowanie ryzyka nadużyć blokad rachunków bankowych. Rząd niedawno zapowiedział zmiany deregulacyjne dotyczące kontroli przedsiębiorców, ale wątek blokad nie został w nich uwzględniony. Tymczasem obecnie obowiązujące przepisy rodzą poważne ryzyko dla uczciwych przedsiębiorców i wymagają jak najszybszej nowelizacji. 

Jednym z podmiotów uprawnionych do dokonania blokady rachunku jest sam bank. Blokada ta jest krótkoterminowa i trwa „zaledwie” 72 godziny. O zastosowaniu blokady bank informuje prokuraturę, a ta może blokować rachunek bankowy bezterminowo i to bez postawienia komukolwiek zarzutów w sprawie. To oczywiście rodzi poważne ryzyko niewypłacalności przedsiębiorcy i może doprowadzić do jego upadłości.

Problem jest tym poważniejszy, że przesłanki zarówno zastosowania i przedłużania blokady są nieostre, związek środków na rachunku z przestępstwem wystarczy uprawdopodobnić a środki zaskarżenia przysługujące przedsiębiorcom są fasadowe. Aby zastosować blokadę wystarczy nawet anonimowy donos złożony przez skłóconego konkurenta, kontrahenta a nawet wspólnika.

Co więcej, nawet jeżeli blokada okaże się niesłuszna, to ani donosiciel, ani bank, ani prokurator nie poniosą żadnej odpowiedzialności. Przedsiębiorcy pozostaje jedynie walka o odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem.

Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt