JAK SKUTECZNIE OCHRONIĆ SYGNALISTÓW?
Polska ciągle nie wdrożyła dyrektywy o sygnalistach. Nie oznacza to jednak, że polscy przedsiębiorcy już teraz nie są zobowiązani do ochrony zgłaszających nieprawidłowości.
Wdrożenie ochrony sygnalistów w firmie wymaga sporego zaangażowania i nakładów czasowych. Znaczna część zwłaszcza większych przedsiębiorców słusznie nie czeka więc na ostatnią chwilę. Niestety, przyjmowane wewnętrznie procedury bywają oparte o nieaktualny projekt ustawy i są niezgodne z wymaganiami dyrektywy.
Największym wyzwaniem stojącym przed przedsiębiorcami jest zapewnienie anonimowości sygnalisty oraz ochrona jego danych osobowych. Z naszego doświadczenia wynika, że mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wdrożenie procedur niespełniających unijnych założeń jest zagrożona surowszymi karami niż niewdrożenie żadnych.
O tym jak zapewnić anonimowość sygnalistom, komu powierzyć obowiązek przyjmowania zgłoszeń nieprawidłowości, jak uchronić się przed pokusą dowiedzenia się kto doniósł i dlaczego warto zlecić ochronę sygnalistów podmiotom zewnętrznym dowiesz się z artykułu w Dzienniku Gazecie Prawnej.