LEGALNOŚĆ GIER HAZARDOWYCH W POLSCE
Niekiedy medialne doniesienia o problemach prawnych osób publicznych, skłaniają do refleksji, w jakim sposób powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo prawne. Pomimo kampanii społecznej mającej na celu zwiększenie świadomości zagrożeń jakie wiążą się z uczestnictwem w grach hazardowych, nadal cieszą się one dużą popularnością. Ważnym jest, by zdawać sobie sprawę z ryzyk, jakie wiążą się z udziałem w nielegalnych rozgrywkach. W tym temacie wypowiedziała się adw. Izabela Nowak z Kancelarii Chmielniak Adwokaci, udzielając wywiadu do Polskiego Radia.
Aktem prawnym regulującym kwestie związane z grami hazardowymi jest ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Ustawa ta określa warunki urządzania gier hazardowych, zasady prowadzenia działalności w tym zakresie oraz zasady opodatkowania podatkiem od gier hazardowych. W zależności od rodzaju gry, organizator musi uzyskać zezwolenie lub koncesję od Ministerstwa Finansów. W przypadku gier internetowych, informacje o licencjach powinny być dostępne na stronie internetowej organizatora. Należy być przy tym niezwykle uważnym. Posiadanie licencji wydanej przez inne państwo, nie legalizuje działalności hazardowej w Polsce. Podmiot działa nielegalnie nawet jeśli ma ofertę przygotowaną w języku polskim, licencję czy też zezwolenie innego państwa, udziela gwarancji wypłaty środków pieniężnych/depozytów, oraz na stronie widnieje informację, że znajdują się w międzynarodowych rankingach kasyn gry / bukmacherów. Dodatkowo, organizator musi przedstawić regulamin gry do zatwierdzenia przez Ministerstwo Finansów i przestrzegać jego postanowień. Taki regulamin musi być dostępny dla użytkowników. Organizatorzy muszą być zarejestrowani w odpowiednich rejestrach prowadzonych przez Ministerstwo Finansów oraz prowadzić działalność w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terenie Polski. Ten wymóg nie dotyczy zagranicznych podmiotów, natomiast na nich spoczywa obowiązek posiadania licencji lub koncesji wydanych przez właściwie organy polskie.
Niestety jako użytkownicy, na pierwszy rzut oka, możemy mieć trudności z rozpoznaniem tego, czy gra prowadzona jest w sposób legalny. Niemniej jednak, dzięki narzędziom jakie daje nam Ministerstwo Finansów, taka weryfikacja nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Pomocnym przy ustaleniu, czy dany podmiot działa legalnie, czy też nie może być tzw. „ Lista legalnych podmiotów na rynku zakładów wzajemnych i gier hazardowych przez Internet” oraz „Informacja o koncesjach na prowadzenie kasyn gry” dostępna na ministerialnej stronie www.podatki.gov.pl. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google odpowiedni tytuł dotyczący listy takich podmiotów, a ta, w sprawny sposób przeniesie nas do właściwej strony. Pamiętajmy, by korzystać wyłącznie z oficjalnych stron rządowych. Dostęp do listy jest darmowy i bezpieczny. Na stronie www.gov.pl znajduje się również zakładka zatytułowana „Nie dla hazardu”, która stanowi akcję edukacyjną mającą na celu uświadamianie czym jest nielegalny hazard. Ministerstwo Finansów stworzyło również ”Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą”, który zawiera spis stron internetowych, oferujących gry hazardowe niespełniające polskich wymogów stawianych przez prawo. W ten stosunkowo łatwy sposób, możemy zniwelować ryzyko wystąpienia problemów prawnych. Należy bowiem pamiętać, że korzystanie z nielegalnych gier hazardowych wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi zarówno po stronie organizatorów, jak i po stronie użytkowników.
Odpowiedzialności karnej podlega zarówno urządzanie nielegalnych gier hazardowych, także w Internecie, jak i udział w takich grach. Uczestniczenie w nielegalnej grze hazardowej, zgodnie Kodeksem Karnym Skarbowym, stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny. Surowsze sankcje, prawo karnoskarbowe przewiduje dla organizatorów. Urządzanie lub prowadzenie gier hazardowych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia podlega karze grzywny, karze pozbawienia wolności do trzech lat, albo obu tym karom łącznie. Należy pamiętać, że kary finansowe w tym przypadku mogą być bardzo dolegliwe. Decyzję o wysokości grzywny każdorazowo podejmuje Sąd, natomiast zgodnie z widełkami ustawowymi, mogą wynosić nawet kilka milionów złotych w przypadku użytkowników i nawet kilkadziesiąt milionów złotych w przypadku organizatorów. Oprócz odpowiedzialności karnej, przewidziana jest również kara administracyjna. Za udział w nielegalnej grze uczestnik gry zostanie ukarany karą w wysokości całej wygranej. Natomiast za urządzanie gier właścicielowi automatu/komputera wymierzana jest kara pieniężna w wysokości 100 tys. zł za każdy automat/ komputer wykorzystywane do gier online. Kara ta grozi również posiadaczom (najemcom i właścicielom) lokali.
Z całą pewnością, przed skorzystaniem z rozrywki w obszarze gier hazardowych, warto upewnić się, że gra pochodzi z legalnego źródła. Należy bowiem pamiętać, że nie tylko na organizatorach, ale także na użytkownikach gier, ciąży obowiązek dochowania należytej staranności w weryfikacji legalności platformy lub miejsca, z którego skorzystamy. Zbudowanie linii obrony na niewiedzy, nie będzie skuteczne. Dzięki narzędziom jakie daje nam Internet, nie musimy znać skomplikowanej treściowo ustawy o grach hazardowych, a wystarczy, że sprawdzimy legalność podmiotu w ogólnodostępnych rejestrach rządowych. Jeżeli natomiast chcemy takie gry organizować w sposób legalny, musimy zwrócić szczególną uwagę na wymogi stawiane w tym zakresie przez prawo. W tym celu, pomocna może okazać się konsultacja z prawnikiem. Ryzyko detekcji jest w tym przypadku wysokie, a sankcje karne surowe