Aktualność

MINISTERSTWO FINANSÓW ODPOWIADA NA POSTULATY RPO

Ministerstwo Finansów odpowiada na postulaty RPO - Aktualności Kancelaria Chmielniak Adwokaci

Kolejne uwagi RPO w sprawie planowanych zmian w Ordynacji Podatkowej i kolejna odpowiedź Ministerstwa Finansów. Wiceminister Jarosław Neneman obiecuje rozważyć likwidację przesłanki zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, w związku z wszczęciem postępowania o przestępstwo lub wykrocznie skarbowe.

Rzecznik Praw Obywatelskich kolejny raz skierował uwagi do Ministerstwa Finansów, wskazując na istniejące problemy w ustawie Ordynacja Podatkowa, które wymagają pilnych zmian. Rzecznik zwrócił szczególną uwagę na problem instrumentalnego wszczynania postępowań karno skarbowych, a także ograniczony dostęp RPO do akt zawierających tajemnicę skarbową. 

W odpowiedzi wiceminister Jarosław Neneman obiecał, że postulaty zostaną wzięte po uwagę przy najbliższej nowelizacji Ordynacji podatkowej. Wiceminister przychylił się do postulatów dotyczących wyeliminowania nieprzedawnialności zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym i rozszerzenia zakresu dostępu Rzecznika Praw Obywatelskich do akt podatkowych. Ponadto obiecał, że ponownie rozważona zostanie kwestia likwidacji przesłanki zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku z wszczęciem postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

Niemniej jednak, wiceminister Jarosław Neneman podkreślił, że choć pozytywnie ocenia potrzebę kompleksowych zmian w Ordynacji Podatkowej, to obecnie przedstawienie harmonogramu takich prac byłoby przedwczesne.

Choć zapowiedzi mogą dawać nadzieje, to jednak do obietnic MF należy podejść z dystansem. 

Przypominamy, że to nie pierwszy raz, kiedy Ministerstwo Finansów zajmuje się tą kwestią. Przygotowując projekt nowelizacji z 2022 r. ministerstwo zapowiadało, że w ramach prac nad nowelizacją przewidywana jest likwidacja tej przesłanki. Mimo upływu lat art. 70 § 6 pkt 1 o.p. nadal nie tylko obowiązuje, lecz przede wszystkim jest nagminnie wykorzystywany do instrumentalnego wszczynania postępowań karno skarbowych.

Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt