Aktualność

UNIEWINNIENIE - DZIAŁANIE NA SZKODĘ SPÓŁKI

Uniewinnienie - działanie na szkodę spółki - Aktualności Kancelaria Chmielniak Adwokaci

Kancelaria Chmielniak Adwokaci włączyła się do sprawy już po wydaniu skazującego wyroku przez Sąd Okręgowy w Katowicach. Były prezes zarządu spółki akcyjnej został skazany za działanie na szkodę spółki i przywłaszczenie kwoty blisko 550.000 złotych. Dzięki skutecznej apelacji, Sąd Apelacyjny w Katowicach uniewinnił naszego klienta od zarzucanego mu czynu.

Nasz klient został oskarżony o wydatkowanie środków pieniężnych spółki na cele prywatne. W ocenie pokrzywdzonej spółki, prezes zarządu spółki akcyjnej finansował prywatne zakupy kartą debetową spółki oraz dokonał licznych wypłat gotówkowych z jej rachunku bankowego, z których się nie rozliczył. W ten sposób miał on przywłaszczyć sobie sumę ponad 780.000 złotych i wyrządzić spółce szkodę w takiej kwocie. Oskarżyciel publiczny wniósł do sądu akt oskarżenia w tym przedmiocie.  

Sprawa była skomplikowana, ponieważ cała dokumentacja finansowa spółki zaginęła podczas zbywania akcji spółki i zmian osobowych w zarządzie. Najistotniejszym dowodem dla sprawy była historia rachunku bankowego oraz zeznania świadka - księgowej, która także miała dostęp do rachunku bankowego spółki. Sąd pierwszej instancji skazał oskarżonego na karę ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu i nakazał naprawienie szkody w kwocie blisko 550.000 złotych.

Klient zgłosił się do nas po otrzymaniu wyroku skazującego za działalnie na szkodę spółki.  Od tak niekorzystnego wyroku przygotowaliśmy obszerną apelację punktując wszystkie błędy popełnione przez Sąd Okręgowy w zakresie oceny dowodów. Kluczowe okazały się dziesiątki godzin poświęcone przez nas na analizę historii rachunku bankowego. Pozwoliły one na postawienie zarzutów naruszenia przez sąd podstawowych zasad procesu karnego, w tym zasady domniemania niewinności.

Sąd Apelacyjny w Katowicach podzielił nasze stanowisko. Uznał, że z uzasadnienia wyroku I instancji nie wynika, które operacje na rachunku bankowym spółki uważane są za przestępcze. Co więcej, zgromadzone w sprawie dowody nie pozwalają na ustalenie czego dotyczyły zakupy, kto dokonywał wypłat z rachunku bankowego spółki ani czy wypłacona gotówka nie została następnie wpłacona do kasy spółki. Ponadto, Sąd podkreślił, że w historii rachunku bankowego brak jest potwierdzeń przelewów zapłaty na rzecz oskarżonego jego wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka zarządu, a więc to zapewne pobierał w gotówce.  

Tym samym Sąd Apelacyjny w Katowicach zmienił wyrok sądu I instancji i uniewinnił naszego klienta. Wyrok jest prawomocny.

Sprawę prowadził adw. Mariusz Palian.  

Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt