Aktualność

MOCNY ORĘŻ W RĘCE POKRZYWDZONEGO

Mocny oręż dla pokrzywdzonego przez dłużnika i - Aktualności Kancelaria Chmielniak Adwokaci- Aktualności Kancelaria Chmielniak Adwokaci

Wraz z ostatnią nowelizacją kodeksu karnego pokrzywdzeni zyskali nowe narzędzie w walce z dłużnikami. Skazani uchylający się od wykonania nałożonego na nich obowiązku naprawienia szkody popełniają przestępstwo - publikacja dla Rzeczpospolita. 

Obowiązująca od października 2023 roku nowelizacja kodeksu karnego wprowadziła nowy typ przestępstwa: uchylanie się od orzeczonego przez sąd karny środka kompensacyjnego w postaci obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo nawiązki.  

Nowe przepisy budzą pewne wątpliwości w zakresie konstytucyjności oraz zgodności z Europejską Konwencją Praw Człowieka. W naszej ocenie podnoszone przez krytyków argumenty są nietrafione.  

Nowa regulacja może stanowić potężne wsparcie dla pokrzywdzonych, którzy do tej pory mieli problem ze skutecznym dochodzeniem zapłaty od sprawcy przestępstwa. W przypadku braku zapłaty mogą dochodzić zapłaty zarówno na drodze egzekucyjnej, jak i karnej.

Więcej w artykule Mariusza Paliana w wydaniu papierowym i elektronicznym dziennika Rzeczpospolita

Newsletter
Bądź na bieżąco w obszarze prawa karnego dla biznesu

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Szybki kontakt