MOCNY ORĘŻ W RĘCE POKRZYWDZONEGO
Wraz z ostatnią nowelizacją kodeksu karnego pokrzywdzeni zyskali nowe narzędzie w walce z dłużnikami. Skazani uchylający się od wykonania nałożonego na nich obowiązku naprawienia szkody popełniają przestępstwo - publikacja dla Rzeczpospolita.
Obowiązująca od października 2023 roku nowelizacja kodeksu karnego wprowadziła nowy typ przestępstwa: uchylanie się od orzeczonego przez sąd karny środka kompensacyjnego w postaci obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo nawiązki. Szerzej na ten temat pisaliśmy na blogu naszej Kancelarii w artykule o przestępstwie z art. 244c k.k.
Nowe przepisy budzą pewne wątpliwości w zakresie konstytucyjności oraz zgodności z Europejską Konwencją Praw Człowieka. W naszej ocenie podnoszone przez krytyków argumenty są nietrafione.
Nowa regulacja może stanowić potężne wsparcie dla pokrzywdzonych, którzy do tej pory mieli problem ze skutecznym dochodzeniem zapłaty od sprawcy przestępstwa. W przypadku braku zapłaty mogą dochodzić zapłaty zarówno na drodze egzekucyjnej, jak i karnej. Takie sytuacje często występują w sprawach karnych gospodarczych i sprawach karnych skarbowych w których orzekane są wysokie obowiązki naprawienia szkody.
Więcej w wydaniu papierowym i elektronicznym dziennika Rzeczpospolita.