ŚLEDZTWA MOTYWOWANE POLITYCZNIE. KTO SKONTROLUJE KONTROLUJĄCYCH?
W Dzienniku Gazecie Prawnej ukazał się artykuł dr Marcina Klonowskiego na temat kontroli śledztw motywowanych politycznie. Dr Marcin Klonowski w tekście porusza ważne problemy związane nie tylko z powstaniem ale i funkcjonowaniem systemu weryfikacji śledztw motywowanych politycznie.
Artykuł zwraca uwagę na problem opóźnień w kontroli śledztw motywowanych politycznie, mimo wcześniejszych zapowiedzi. Pomimo deklaracji o potrzebie przeprowadzenia audytu, rzeczywiste działania są opóźnione przez brak kadr, odpowiednich procedur oraz prawdopodobny brak realnej motywacji. Problematyczne może być również to, na jakim szczeblu powinno dochodzić do takiej weryfikacji. Kluczowe w tym zakresie jest bowiem niezależność weryfikatorów oraz zaplecze organizacyjne do przeprowadzenia takich kontroli. Chociaż Prokuratury Regionalne dysponują większymi możliwościami kadrowymi najbardziej odpowiednim miejscem może być Prokuratura Krajowa ze względu na niezależność.
Adwokat dr Marcin Klonowski z Kancelarii Chmielniak Adwokaci zwraca uwagę na naturę śledztw motywowanych politycznie, które często są skomplikowane i wymagają szczegółowej analizy akt sprawy. W związku z tym niemożliwe jest przeprowadzenie szerokiej weryfikacji na szczeblu Prokuratury Krajowej, a działania te powinny być wspierane przez Prokuratury Regionalne, które mają dostęp do akt i wiedzy o prowadzonych sprawach. To właśnie te prokuratury mogą efektywnie wspierać weryfikacje. Jednym z kluczowym problemów mogą okazać się jednak bariery mentalne w prokuraturze, gdzie niechęć do przyznawania się do błędów oraz solidarność korporacyjna mogą utrudniać rzetelną kontrolę. W efekcie odpowiedzialność za ocenę prawidłowości działania prokuratury może być przerzucana na sądy, co dodatkowo obciąży system wymiaru sprawiedliwości.
Więcej na temat kontroli śledztw motywowanych politycznie przeczytaj w artykule.